Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

AK-107 povedený model se systémem vybalancované automatiky

4. červen 2016 Top Banner 660x132

Útočná puška AK-107 byla druhým zástupcem iževské zbrojovky v konkursu ABAKAN. Prototyp byl postaven a úspěšně odzkoušen už na konci 60. let pod názvem AL-7. Používá stejný princip "sbalancované automatiky" jako AEK-971 podle patentu firmy Haemmerli. Pokud je velkou předností AEK-971 kompaktní a nerozebiratelná konstrukce mechanismu, trumfem iževské zrojovky byla vysoká dědičnost součástek se všemi ostatními modely řady AK 100.

AK-107 povedený model se systémem vybalancované automatikyAK-107 povedený model se systémem vybalancované automatiky

sasas
AK-107 - neúplná rozborka

Tak bylo možné vyzbrojit celou divizi několika různými zbraněmi od útočné pušky se skládací pažbou a krátkou hlavní pro posádky obrněných vozidel přes ekvivalent AK74 pro motostřelce a dělostřelce, až po průzkumníky a SPECNAZy se speciálními AK-107. Zaměnitelnost společných náhradních dílů, skupin a montážních přípravků je nesporná technická a hlavně ekonomická výhoda. Tento systém by také umožnil pouze částečné přezbrojování jednotek pomalejším tempem, podle aktuálních potřeb.

vvvv
při střelbě se uplatní BARS

Zbraň používá princip vybalancované automatiky - plyny z hlavně neudělí impuls pouze plynovému pístu a závěru směrem vzad, ale současně také kinematicky svázanému protizávaží směrem vpřed. Podobný systém používá také puška AEK-971. AK-108 je provedení v ráži 5.56x45 mm NATO. AK tentokrát neznamená Avtomat Kalašnikova, ale Alexandrov/ Kalašnikov. Jak se dozvíte na videu (jestli umíte anglicky) tak střelba z této pušky díky BARS (Balanced Automatics Recoil System) je příjemnější a dovoluje i střelbu ve větších dávkách. Nejedná se ovšem o nějakou novinku, systém byl vyvinut Peterem Andrejevičem Tkačevem, ruským zbrojním inženýrem a objevil se již v roce 1965 na útočné pušce AO-38.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Příběh legendární pušky AK47 - dokument

Příběh legendární pušky AK47 - dokument

Myslím, že není třeba představovat, asi nejznámější puška světa jejíž silueta znají už mají kluci AK47. Nejvýznamnější východní zbraň 20. století. Jestli chcete vědět více, můžu dokument pouze doporučit.

Nejmodernější ruský raketový anti-tank systém

Nejmodernější ruský raketový anti-tank systém

Bojová simulace nasazení moderního ruského rozmístitelného anti-tank systému s vysoce explozivními raketami. Útok je velmi rychlý a drtivý.


Tank M60 Patton - 52 tun americké svobody

Tank M60 Patton - 52 tun americké svobody

Bylo vyrobeno přes 15 000 kusů a ve službě jsou od roku 1961. Prošel si mnoha modernizacemi a ve Studené válce stával v prvních linií. V Berlíně naštěstí jen zastrašoval zato Izraelci s tanky M60 dokázali divy v bojích proti svým arabským sousedům, např. při Bleskové válce.

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Letecký výsadek, který provedlo americké letectvo se úplně nepovedl. Tři vozidla HMMWV padalo několik set metrů volným pádem přímo na zem. Vozidla byla shozena nad Německem, kde cvičení také probíhalo a jak je vidno, několik aut hned mohli odepsat.