Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Americký výsadkář v zoufalství zastřelil 21 Němců během pár vteřin

17. červen 2016 Top Banner 660x132

Na první pohled asi nevypadal jako klasický zástupce nebezpečných amerických výsadkářů. Byl malý, robustní, přezdívka Napoleon se na něj hodila a Funk si ji docela užíval. Jen na rozdíl od slavného vojevůdce nevelel masám, ale malým průzkumným týmům. Při Dni D seskočil se svou rotou daleko za nepřátelskými liniemi, odkud pak vedl desetidenní ničivou kampaň proti Němcům. Zničili všechno, na co přišli, než se po 10 dnech spojili s hlavními silami.

Americký výsadkář v zoufalství zastřelil 21 Němců během pár vteřinAmerický výsadkář v zoufalství zastřelil 21 Němců během pár vteřin

01
(klasická výsadkářská jednotka)

Jeho první hvězdná chvíle však přišla v operaci Market Garden. Se svou tříčlennou hlídkou seskočil v místě, kde měly přistávat kluzáky s vojskem. Jenže musel vyřadit tři protiletadlová děla i s posádkou. To je pro čtyři muže opravdu náročný úkol. Funk to partyzánským stylem boje dokázali a za nějakou dobu už měli přes dvacet zajatců a z protiletadlových děl stoupal kouř. Z velitelství mu poslali blahopřejný telegram a Stříbrnou hvězdu.

03
(3 podobné 20mm protiletadlové kanóny s plnou osátkou, to měli výsadkáři vyřadit z boje)

Později 29. ledna 1945 bojovali jeho muži v malém městě Holzheimu v Belgii. Mezi rozbořenými a hořícími domy se vedly tvrdé boje, ve kterých padl velitel průzkumné jednotky, velení proto převzal Funk. Měl jen pět mužů, ale za celý den se jim podařilo zajmout 80 Němců. Jenže to už bylo příliš.

02
(Funk byl takový borec, že praktikoval seskoky i se psy)

Funkovi se vždy podařilo vyvolat v Němcích dojem, že výsadkářů je mnohem víc. Teprve až se vzdali, zjistili, že je zajalo jen pár parašutistů. Funk nařídil svým mužům hlídat zajatce a sám se vypravil najít další americké jednotky, protože situace byla neudržitelná. Jenže sotva odešel, německá hlídka našla Američany a jejich zajatce. Role se vyměnily. Čtyři parašutisté museli dát ruce nahoru a z vězňů se stali věznitelé.

05
(Operace Market garden zahrnovala rozsáhlé vzdušné výsadky)

Funk mezitím zjistil, že nikde kolem žádní Američané nejsou a vrátil se ke svým mužům. Na místě spatřil Němce, jak si nabíjejí samopaly. Jeho muži stáli opodál s rukama nahoře. Vlezl si do rozbořené kavárny bez střechy, ale vzápětí za ním zamířila sprška kulek. Německý důstojník na něj volal, ať se vzdá, že nemá šanci.

06
(Leonard A. Funk)

Funk však udělal něco šíleného. Sundal z ramena svůj samopal Thompson a doslova v kovbojském stylu začal pálit od boku na všechny kolem. Stihl ještě zařvat na Američany, aby vzali mrtvým Němcům zbraně. Nikdo neví, co se přesně stalo, ale za pár desítek vteřin leželo kolem mrtvých 21 Němců a 24 jich bylo zraněných. Funk střílel jako zběsilý, k palbě se přidali i jeho muži, kteří se ozbrojili německými samopaly. Nepřátelé byli vyřízení.

Funk dostal za tuto akci Medaili cti a další řády, stal se tak nejvyznamenávanějším americkým výsadkářem. O jeho akci se dodnes učí vojáci na West Pointu.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 13x


Čtěte také...

Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Fotografie byla pořízena v listopadu 1942 v lese u města Rukajärvi v západní Karélii. Právě tady vedla fronta mezi sovětskou a finskou armádou. Finové zde chytili špiona a rozhodli se jej popravit. On se však při popravě smál.

opravdový Kapitán Amerika: sice vojín, ale za jedno odpoledne zabil 50 Němců, získal hromadu medailí a dostal se do Hollywoodu

opravdový Kapitán Amerika: sice vojín, ale za jedno odpoledne zabil 50 Němců, získal hromadu medailí a dostal se do Hollywoodu

Audie Murphy byl obyčejný chlapec z Texasu. Po ztrátě nejlepšího kamaráda se v něm něco zlomilo a on se stal pravým americkým hrdinou, posbírá více medailí než kdokoliv jiný v historii a hrál sám sebe ve filmu.


Oficiální trailer k filmu Americký sniper

Oficiální trailer k filmu Americký sniper

Hodně dlouho očekávaný trailer k filmu Americký Sniper od režiséra Clinta Eastwooda. Všichni s velkou netrpělivostí očekáváme tuhle pecku, co bude v kinech koncem prosince tohoto roku!

Car bomba – silná jako všechny bomby svržené během celé Druhé světové války na všech frontách a ještě 10krát!

Car bomba –  silná jako všechny bomby svržené během celé Druhé světové války na všech frontách a ještě 10krát!

Když na postupimské konferenci president Truman Stalinovi jen tam mezi řečí oznámil, že USA mají jadernou bombu, sovětský diktátor nehnul ani brvou. Nebylo divu, už o tom dávno věděl a navíc jeho vědci na ní také pracovali. A tak začala doba, kdy lidstvo mohlo efektivně a rychle zničit samo sebe…