Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Andělská tvář a smrtící muška, v 19-ti zabila prvního Němce

10. květen 2016 Top Banner 660x132

Sovětská armáda byla jediná, která do frontových bojů nasazovala ženy. Tankistky, pilotky i pěší bojovnice se objevovaly na všech frontách. Jednou z mnoha byla i mladičká Róza Šanina, původně učitelka v mateřské školce, která nastoupila nejprve do praporu protiletecké obrany ruské domobrany a v roce 1943 se dobrovolně přihlásila do Rudé armády.  Udělala ostřelovačské zkoušky a u 184. Střelecké divize se 5. dubna 1944 zapojila do bojů. Už první den na frontě zabila svého prvního Němce, čímž odstartovala nebývalou kariéru.

Andělská tvář a smrtící muška, v 19-ti zabila prvního NěmceAndělská tvář a smrtící muška, v 19-ti zabila prvního Němce

rosa01

Prakticky denně si připisovala na pažbu své pušky Mosin-Nagant  pomyslné zářezy a velitelé byli jejími výkony doslova šokováni. V divizi se o ní mluvilo jako o zázračné ostřelovačce. Byla postupně navržena na Řád slávy III. stupně, Řád slávy II. stupně i Medaili za odvahu. Dobrovolně se hlásila do všemožných akcí. V červenci 1944 odmítla s ostatními ženami evakuaci do týlu a zůstala bojovat v první linii v bojích o město Vilnius. Po té dostala krátkou dovolenou a na konci roku už byla opět na frontě ve východním Prusku. Boje pokračovaly a v jednom z nich zemřel její milenec Michail Panarin, což ji hluboce zasáhlo.

V dalších urputných bojích našla smrt i ona. 28. ledna 1945 se snažila zachránit raněného důstojníka a sama při tom byla zabita střepinou z dělostřeleckého granátu. Její poslední zápis v osobním deníku zněl:

„Je možné, že brzy umřu. Chci, abyste věděli, proč jsem se tak rozhodla. Z našeho praporu nás ze 78 zbylo jen šest. Vzpomínáte na Míšu Panarina! Takový roztomilý chlapec. Zabili ho. On mě miloval a já jeho také. Už nemám nikoho blízkého.“

rosa02

Po válce po ní pojmenovali ulice v mnoha městech po celém Rusku. V rodném Archangelsku jí postavili pomník a její jméno nesou i slavné střelecké závody. Byla také posmrtně vyznamenána Řádem slávy I. stupně. Její jméno je dodnes považováno v Rusku za synonymum odvahy a oddanosti vítězství.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Mnohokrát postřelený zachránce svých kolegů

Mnohokrát postřelený zachránce svých kolegů

Matt "The Ghost" Urban - přezdívku "Duch" si získal jeho oblibou vracet se zpět do boje se zraněními která by normálně zabila 10 chlapů.

Jeden člověk, 2. světová válka a 3 armády - Neuvěřitelný příběh

Jeden člověk, 2. světová válka a 3 armády - Neuvěřitelný příběh

Během Druhé světové války bojoval ve třech armádách, za Japonce, Němce a ke konci války i za Rusi. Vše skončilo roku 1944, kdy byl mladý Korejec zajat Americkými výsadkáři. Při revizi zajatců se na vše přišlo…


Jak to dopadne, když si spletou vaše pozice s nepřátelskými? Blbě!

Jak to dopadne, když si spletou vaše pozice s nepřátelskými? Blbě!

Video, jak si Američani popletli snad sever s jihem a hodili Čtvrt Tunovou bombu na vlastní pozice! Záběry jsou pořízeny z bezprostřední blízkosti, ještě že se těm klukům nic nestalo, mohlo to dopadnout fatálně.

Rukavice Mechanix Multicam přicházejí !

Rukavice Mechanix Multicam přicházejí !

Po dlouhých 6 měsících neustálých odkladů a přesouvání data uvedení na trh jsme se konečně dočkali. Nejočekávanější rukavice tohoto roku jsou konečně zde !