Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Atomové testy Bikini - pokusná flotila

26. duben 2016 Top Banner 660x132

Na atolu Bikini v Mikronésii proběhly 1. a 25. července 1946 pokusné výbuchy jaderných pum. Pokusný program byl známý jako operace Crossroads, pro samotné výbuchy bylo použito označení Able a Baker. Aby se zjistila účinnost výbuchu, byla kolem atolu rozmístěna flotila rudě natřených lodí. Bylo mezi nimi pět bitevních lodí, dvě letadlové lodě, čtyři křižníky a dvanáct torpédoborců a množství nákladních plavidel a také letadel. Able byla bomba shozená z bombardéru, Baker byl umístěn na dno moře v hloubce 27 metrů a dálkově odpálen. Obě bomby měly sílu 23 kilotun TNT.

Atomové testy Bikini - pokusná flotilaAtomové testy Bikini - pokusná flotila

Na videu můžete sledovat přípravy testů a poté samotné exploze. Doporučuji si všimnou různých měřítek rozměrů výbuchu, jako napřiklád "miniaturní" lodě nebo pohled z letadla. Při pomyšlení, že dnes existují daleko silnější zbraně se až tají dech.

Výbuch Baker - odpáleno 27 metrů pod hladinou

 

Výbuch Able - bomba odpálena ve vzduchu

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

M65 Atomové dělo – Annie

M65 Atomové dělo – Annie

Ve videu uvidíte test atomové bomby, který proběhl v Mohavské poušti. Jedná se o atomovou bombu, která byla vystřelena ze speciálně upraveného děla - tzv. "Atomové Annie." Bomba měla stejnou sílu jako Little boy, který srovnal se zemí Hirošimu.

Muž, jenž přežil dva atomové výbuchy

Muž, jenž přežil dva atomové výbuchy

Tsutomu Yamaguchi je uznán japonskou vládou jako oficiálně jediný přeživší atomových výbuchů v Hirošimě a Nagasaki.


Vyzradili tajemství atomové bomby, dostali elektrické křeslo

Vyzradili tajemství atomové bomby, dostali elektrické křeslo

Julius Rosenberg byl špion popravený spolu se svou manželkou v roce 1953 za špionáž pro Sovětský svaz a vyzrazení řady tajemství, včetně tajemství výroby atomové bomby. Ještě v den popravy se obhajoba marně snažila odvrátit rozsudek, který nechtěla ani FBI.

Kamov Ka-50 Černý žralok – nechcete, aby kousnul

Kamov Ka-50 Černý žralok – nechcete, aby kousnul

Báli jste se při sledování klasického film Čelisti? Tak tohle bude ještě lepší! Sedm a půl tuny sovětské oceli, se skoro dvěma tunami výzbroje, koaxiálními vrtulemi a z fleku 300 km/h. Tohle všechno je Kamov Ka-50.