Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Barrett M82 – kalibr .50 až na 1800 metrů

3. říjen 2016 Top Banner 660x132

Barrett M82 je těžká odstřelovací a protimateriálová puška, přijatá do výzbroje armády USA koncem 80. let 20. století. Zbraň je koncipována jako samonabíjecí odstřelovací puška na velké vzdálenosti pro armádu a bezpečnostní síly nebo jako součást lehkých bojových vozidel. Barrett M82 je jednou z prvních zbraní svého druhu.

Barrett M82 – kalibr .50 až na 1800 metrůBarrett M82 – kalibr .50 až na 1800 metrů

Většina moderních odstřelovačských pušek používajících standardní ráži 7,62 x 51 mm NATO jenž účinná pro palbu do vzdálenosti 700 až 900 m. Pro přesnou střelbu na větší vzdálenosti ale bylo třeba výkonnějšího náboje ještě s větší ráží. Tím se stal osvědčený .50 BMG používaný zejména v těžkých kulometech M2 Browning, všichni asi známe naši oblíbenou „Fifty“. Zbraně této ráže působí smrtelná zranění na mnohem, mnohem větší vzdálenosti, než pušky běžné ráže.

01

Silný zpětný ráz tohoto náboje je minimalizován použitím účinné a pro M82 charakteristické úsťové brzdy, která odklání většinu prachových plynů do stran. Jedná se o odstřelovačskou pušku speciálních jednotek. Její dostřel činí přes 1800 metrů. Byla navržena na ničení lehce obrněných transportérů, takže si asi dokážete představit, jakou paseku dokáže s člověkem. Jde o samonabíjecí pušku s desetiranným zásobníkem.

02

Tato zbraň byla navržena a postavena firmou Barrett Fireteams Mfg. Inc., konkrétně jejím majitelem a konstruktérem Ronnie Barrettem v roce 1980. Není bez zajímavosti fakt, že původní profese pana Barretta byla fotograf. V září roku 1981 byla zadána objednávka na výrobu 300 těchto pušek. Zavedena byla jako Model 82, známější je ale jako Barret Light Fifty (lehká padesátka). Její modernizovaná verze M82A1 se objevila roku 1986.

03

A nyní technické údaje o tomhle dělu. Barrett M82 váži úcty hodných 12,5 kg, její délka je skoro metr a půl a hlaveň samotná má 737 mm, která má ráži obávaných 12,7 mm. Klasicky mívá optický zaměřovač s desetinásobným zvětšením, zásobník na deset ran, které vzduchem sviští rychlostí 853 metry za sekundu. Dost ale bylo keců, nyní tato krasavice v akci:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

NOVÁ STŘELNICE s dráhou 300 metrů 30 MINUT OD PRAHY

NOVÁ STŘELNICE s dráhou 300 metrů 30 MINUT OD PRAHY

Střelnice Oleško je venkovní komerční střelnice v blízkosti Prahy, na které se nacházejí dvě nezávislá střeliště s proměnlivou dálkou střelby, určená pro střelbu ze střeleckých stanovišť umístěných v libovolném místě výstřelného prostoru, a to s omezením balistického výkonu náboji s jednotnou střelo…

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Letecký výsadek, který provedlo americké letectvo se úplně nepovedl. Tři vozidla HMMWV padalo několik set metrů volným pádem přímo na zem. Vozidla byla shozena nad Německem, kde cvičení také probíhalo a jak je vidno, několik aut hned mohli odepsat.


Skutečný boj - US snipeři vs. Talibán

Skutečný boj - US snipeři vs. Talibán

Odstřelovači v akci. US odstřelovači z mnoha odnoží US armády v jednom videu při boji proti Talibánu. Zajímavé záběry a střelba z Barrett M82 50.calibre sniper rifle.

Výsadek z vrtulníku rovnou do moře

Výsadek z vrtulníku rovnou do moře

Voda je rozčeřená od lopatek obrovského vrtulníku Stallion a hladina je jen pár metrů pod mariňákem. Prvně letí člun Zodiac a pak za ním hnedka jeho posádka. Piloti přidržují borce u výskoku, není to žádná hračka. Povedení video přímo ze cvičení.