Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Bílá smrt - jeden z nejúspěšnějších odstřelovačů

28. říjen 2015 Top Banner 660x132

Dnes se podíváme na jednoho z nejúspěšnějších odstřelovačů všech dob, Simo Häyhä. 

Simo Häyhä, přezdívaný též Bílá smrt, byl finský voják, který během zimní války působil jako odstřelovač. Je všeobecně považován za nejúspěšnějšího odstřelovače všech dob. Uznávané mezinárodní statistiky odstřelovačů mu přisuzují rekord v počtu zabitých nepřátel, který činí 505 rudoarmějců.

Simo Häyhä používal obvykle pušku Mosin-Nagant M28 s mechanickými mířidly. Zpočátku ani jinou neměl, teprve v únoru 1940 mu byla Švédy darována klasická odstřelovačská puška Mauser s puškohledem, nicméně i přesto dále upřednostňoval M28, se kterou dokázal spolehlivě zabíjet nepřátele na vzdálenost 400 metrů (za vhodných podmínek až 600 metrů). Mluvily pro ni dvě okolnosti: jednak její mechanická mířidla neodrážela světlo, jednak střelec s ní měl menší (a tudíž méně nápadnou) siluetu než střelec používající pušku s puškohledem, který musí trochu více zvednout hlavu. Optická mířidla navíc v tuhém mrazu namrzala. Vzhledem ke své drobné postavě si Häyhä většinou nelehal, ale spíše seděl v nějaké malé díře. Oblečen v bílém maskovacím oděvu operoval v zasněžené krajině při teplotách, které kolísaly od −20 do −40 °C. Když vyrážel na své výpravy do země nikoho a do nepřátelského týlu, často říkával, že odchází „lovit Rusy“ (stejně jako později ruští odstřelovači s oblibou tvrdili, že jdou „lovit Němce“).

Bílá smrt - jeden z nejúspěšnějších odstřelovačůBílá smrt - jeden z nejúspěšnějších odstřelovačů
Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Making of real American Sniper aneb jak probíhá výcvik odstřelovačů

Making of real American Sniper aneb jak probíhá výcvik odstřelovačů

Přestože nyní půjde do kin filmový hit roku 2015 Americký Sniper zachycující příběh nejlepšího odstřelovače v historii ozbrojených složek USA Chrise Kyla, velká většina lidí stále neví co práce odstřelovače obnáší.

Na život a na smrt - Operace Red wings

Na život a na smrt - Operace Red wings

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu zasazen čtyřčlenný tým SEALs s úkolem pozorovat aktivitu povstalců v oblasti. Následný vývoj situace způsobil, že pouze jediný člen tohoto týmu přežil a celá oblast se stala dějištěm bitvy mezi americkými jednotkami a povstalci. Svědectví …


Tragická smrt 4 českých vojáků v Afganistánu

Tragická smrt 4 českých vojáků v Afganistánu

Dnes 8. července 2014 v čase okolo 5.15 našeho času při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan došlo k výbuchu improvizovaného výbušného zařízení. V uvedenou dobu patrola sesednutá z vozidel prováděla rutinní činnost ve stanoveném prostoru.

Sturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dob

Sturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dob

Video věnující se jednomu z nejničivějších „tanků“ všech dob, gigantickému německému monstru Sturmtiger, které vzniklo jako reakce na boje ve městech a nutnosti likvidace celých budov. Nábojem byla 1,4 metru dlouhá raketa, která měla vlastní motor a vážila 345 kg. Takže pokud hrajete "Wotko", anebo …