Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Bitevní vrtulník AH-64 Apache – záběry přímo z boje

14. červenec 2016 Top Banner 660x132

AH-64 Apache je americký bitevní vrtulník používaný od sklonku studené války po současnost. Ve službě nahradil starší typ AH-1 Cobra. Na krátkých křídlech po bocích může nést až 16 raket AGM-114 Hellfire nebo 76 neřízených raket Hydra 70, případně jejich kombinace. Stroj má v přídi pod trupem instalovaný 30 mm kanón M230. Stroj může operovat ve dne i v noci i za zhoršených povětrnostních podmínek.

Bitevní vrtulník AH-64 Apache – záběry přímo z bojeBitevní vrtulník AH-64 Apache – záběry přímo z boje

01
Ohromná výzbroj

Apache byl zkonstruován v 70. letech jako vrtulník pro boj proti obrněné technice. Byl navržen na odhalování a ničení tanků při vysoce mobilním boji a mohl také poskytovat palebnou podporu pozemním jednotkám. Byl vyvinut z prototypu Hughes YAH-64, jenž poprvé vzlétl v roce 1975. Celkem bylo americké armádě dodáno 827 vrtulníků AH-64A Apache. Poslední vrtulník byl dodán 30. dubna 1996.

02
Charakteristické rysy a silueta

Apache má tradiční konfiguraci moderního bitevního vrtulníku. Má hlavní a ocasní rotor, tandemový kokpit, v přídi zabudované tzv. „elektronické oči“, krátká křídla se čtyřmi závěsnými body pro výzbroj, či výstroj a dva turbohřídelové motory.

03
Perfektní ovladatelnost

Konstrukce draku dává vrtulníku dobrou ovladatelnost. Maximální rychlost obratu je 100 stupňů za sekundu, což je hodnota, která jeho výkon spojuje spíše se stíhacím letadlem než s vrtulníkem. Schopnost dosáhnout přetížení až 3,5 G (na rozdíl od 2G u běžného vrtulníku) dává pilotovi šanci v případě ohrožení provést prudký manévr bez toho, aby se obával o narušení strukturální integrity draku stroje.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Vrtulník UH-1 - záběry akce z Vietnamu

Vrtulník UH-1 - záběry akce z Vietnamu

Pilot si nasadí hrudní plát, doplní se palivo, roztoči rotory a ještě vše zkontroluje, vyráží se zase na další misi. K tomu všemu hrají Rolling Stones, vojáci nasedají na palubu a jdeme na to. Formace vyráží, pod vrtulníkem rychle utíká hustá džungle, ve které se jisto jistě krčí nepřítel. Napalm se…

Válka v Iráku - záběry z boje

Válka v Iráku - záběry z boje

I když jednotky US armády mají dozajista kvalitní výcvik a vybavení v čase 6:30 je zajímavý záběr jak si americký voják nedokáže poradit s granátometem. „Chlape, použij mířidla,“ říká kameraman, no a jak to dopadlo? Podívejte se sami…


Mi-26 - sovětský super těžký vrtulník

Mi-26 - sovětský super těžký vrtulník

Jedná se o nejtěžší, největší a nejvýkonnější sériově vyráběný vrtulník. Tento vrtulník byl zkonstruován na základě požadavku letectva SSSR na těžký víceúčelový transportní vrtulník. První prototyp stroje vzlétl v zimě roku 1977. Tenhle kolos unese váhu rovnou 38 aut!

Legendární B-52 - přímý zásah, GoPro přímo v pumovnici

Legendární B-52 - přímý zásah, GoPro přímo v pumovnici

Legendární strategický bombardér dlouhého doletu B-52, unese neuvěřitelných 36 tisíc kilogramů pum. Není divu, s rozpětím křídel přes 56m, to není žádný drobeček. Záběry ze cvičného bombardování amerického letectva, záběry jsou přímo z pumovnice.