Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

bitva o Hamburger Hill - krvavá kóta 937

27. leden 2016 Top Banner 660x132

BITVA O HAMBURGER HILL

bitva o Hamburger Hill - krvavá kóta 937bitva o Hamburger Hill - krvavá kóta 937

Předehra

Na začátku roku 1969 v Jižním Vietnamu neprobíhaly žádné rozsáhlé pozemní bojové operace. USA vedly bombardovací kampaň stroji B-52 na území Kambodže pod krycím označením operace Menu. V lednu však americké síly zlikvidovaly zásobovací základnu partyzánů v pohraničním údolí A Shau.
Vrch, americkými vojáky přezdívaný Hamburger Hill (hamburgerový kopec) podle toho, že "boje na něm dělaly z vojáků hamburgery", se vietnamsky jmenuje Đồi A Bia. Je to horský masiv asi 2 km od Laoské hranice vrch porostlý hustou džunglí dosahuje nadmořské výšky 937 m.

Bitva

Během operace Apache Snow se Američané a Jihovietnamci pokoušeli o vyvíjení tlaku na severovietnamské oddíly v údolí pod kopcem, kde se nacházela jejich zásobovací základna. Při postupu do oblasti se 11. května 1969 americké jednotky 101. výsadkové divize dostaly pod těžkou palbu z kulometů a raketometů z oblasti kopce. Na kopci se nacházela silně opevněná postavení dvou pluků severovietnamské lidové armády (VLA).
Americký 3. prapor se nejprve pokusil v následujících 3 dnech o útok směrem na kopec, ale silná palba nepřítele mu neumožnila postoupit. Prapor byl proto posílen jak americkými tak jihovietnamskými muži. Poté, co byl kopec zcela odříznut, se 18. května útokům dvou praporů podařilo prorazit severovietnamské postavení a dostat se k blízkosti vrcholu kopce. Nicméně následná průtrž mračen je přiměla k ústupu. Při boji došlo k nepříjemnému omylu, když vrtulníky AH-1 Cobra spustily v nepřehledném terénu palbu do vlastních jednotek, zabily 2 a zranily 35 vlastních vojáků. Přičemž tím pomohly nepříteli odrazit probíhající útok amerických výsadkářů. Postup k vrcholu byl zdlouhavý, převážně kvůli komplikovanému terénu a odhodlání obrany nepřítele. Kopec byl protkán tunely a partyzáni byli proto schopni každou noc přivážet posily a odvážet raněné. Palebné bunkry jim přitom poskytovaly solidní ochranu před útoky letectva a dělostřelectva. Vrcholek kopce byl na konci boje zcela bez stromů. Americké jednotky na kopec svrhly 450 tun pum a 68 tun napalmu. Většina přeživších vojáků VLA se poslední noc bojů stáhla. Po celkem deseti útocích bylo temeno kopce dobyto 20. května.

Dobytý kopec, zničení vojáci

Dohra

Boje stály život 72 Američanů a dalších 372 bylo zraněno. Američané napočítali na bojišti 630 těl vojáků VLA. Jelikož cílem amerických útoků bylo zničit nepřítele, po skončení boje americké jednotky na vrcholu nasedly na vrtulníky a odletěly na základnu a dovolily tak Severovietnamcům kopec znovu obsadit bez boje. Zejména řadovým vojákům připadalo takové jednání jako plýtvání jejich životy.

A jestli nemáte dost tak je taky natočený skvělý film, povinně se podívat ;-)

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Krvavá bitva o Guadalcanal !

Krvavá bitva o Guadalcanal !

Guadalcanal, zapomenutý ostrov v korálovém moři, kde se 7. srpna 1942 uskutečnilo vylodění americké námořní pěchoty a odstartovaly tak krvavé boje, které trvaly několik měsíců.

Bravo Two Zero - krvavá akce SAS

Bravo Two Zero - krvavá akce SAS

Říkalo se jim Scum Hunters (Lovci Scum raket), toto je příběh jedné z mnoha akcí SAS, které nebudou nikdy zapomenuty. Byly to Silniční pozorovací hlídky v Perském zálivu. A zrovna tato se díky nešťastné náhodě stala osudovou pro několik členů jednotky Bravo Two Zero.


Bitva o ostov Iwo Jima

Bitva o ostov Iwo Jima

Bitva o Iwodžimu probíhala od 16. února 1945 do 26. března 1945 mezi Spojenými státy a Japonskem. Americké jednotky zaútočily na japonský ostrov Iwodžima s cílem obsadit zdejší letiště a vytvořit si tak leteckou základnu pro útok na hlavní japonské ostrovy. Jednalo se o první případ celé války, kdy …

Den kdy začala bitva u Verdunu

Den kdy začala bitva u Verdunu

Bitva u Verdunu byla jedna z největších bitev první světové války na její západní frontě. Odehrála se u francouzského města Verdun. Padlo při ní na obou stranách zhruba 700 000 vojáků. Krvavá bitva trvala od 21. února 1916 do 18. prosince 1916, což je přibližně 10 měsíců, kvůli velkému počtu padlých…