Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Bitva u Saragarhi - 21 Sikhů proti 10 000 Paštunům

29. listopad 2016 Top Banner 660x132

Saragarhi byla malá vesnička nacházející se na území dnešního Pákistánu. Jednalo se o strategicky a komunikačně důležité místo pro britské síly, ležící mezi pevnostmi Lockhart a Gulistan.

Bitva u Saragarhi - 21 Sikhů proti 10 000 PaštunůmBitva u Saragarhi - 21 Sikhů proti 10 000 Paštunům

Britům, kteří zde měli 36. sikhský pluk, (Sikhové jsou Indové a Pákistánci, věřící v sikhismus - 7. největší náboženství světa) se dařilo držet kontrolu nad územím, které bylo čas od času pod útokem Paštunů (defacto afgánské obyvatelstvo).

02

Pozice vesničky Saragarhi

Povstání Afgánců započalo rokem 1897, na přelomu srpna a září. Mnoho pokusů Paštunů bylo zmařeno právě 36. sikhským plukem.

A tak 12. září 1897 v 9:00 necelých 10 000 Paštunů zaútočilo na vysílací stanoviště v Saragarhi, aby zabránili komunikaci mezi pevnostmi Lockhart a Gulistan.

01

Sikhští vojáci v 19. století

Vojáci se rozhodl bojovat do posledního muže, ačkoliv jim bylo sděleno, že se jím z okolních pevnosti nedostane včasné pomoci. Sikhové se bránili statečně, došlo i na kontaktní boj, ale s přesilou se nemohli měřit.

Bitva je označována jako „indické Thermopyly“, protože 21 obráncům se podařilo zabít přes 180 útočníků (některé odhady hovoří až o 450) a mnoho jich zranit.

03

Jejich oběť nebyla zbytečná, neboť ostatní pevnosti měli dostatek času na přípravu opevnění. Všichni z padlých vojáků byli posmrtně oceněni řádem Za zásluhy.

Na jejich počest se každý rok 12. září organizuje svátek Saragarhi, kde Sikhové vzpomínají na památku padlých v bitvě.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Nejkrvavější bitva války v Afghánistánu - 300 Tálibánců proti 60 US vojákům

Nejkrvavější bitva války v Afghánistánu - 300 Tálibánců proti 60 US vojákům

Bitva o Kamdesh proběhla 3. října 2009 a postavilo se v ní přes 300 Tálibánských bojovníků proti 60 vojákům Americké armády a dvou Lotyšským vojákům. Tento střet se řadí mezi nejkrvavější bitvy celé války. Bylo zraněno 27 a padlo 8 amerických vojáků, Talibánců padlo přes 150. Vše se událo nedaleko v…

Kulomet ráže 50 Browning proti na Talibánu

Kulomet ráže 50 Browning proti na Talibánu

Voják kulometem ráže 50 provádí potlačovací palbu proti Talibánu v Afghánistánu. Záběry přímo z helmy. Uslyšíte hvízdat střely. Voják střílí z M2 Browning, což je těžký kulomet navržený a zavedený koncem první světové války. Američtí vojáci mu přezdívají Ma Deuce nebo s odkazem na jeho ráži prostě „…


US Rangers - proti Indiánům i Tálibánu

US Rangers - proti Indiánům i Tálibánu

Akční video z naší dílny o klucích, kteří v 18. století bylo tak nějak slepeni dohromady aby bojovali proti Indiánům. Kluci se osvědčili a pak si prošli Druhou světovou, Koreou, Vietnamem a aktuálně byli nasazeni i proti Tálibánu. Skvělé záběry určitě koukněte ;-)

Wojtek - medvěd, který bojoval proti Hitlerovi

Wojtek - medvěd, který bojoval proti Hitlerovi

Wojtek byl medvěd adoptovaný polskými vojáky, měl rád pivo a rád se pral. Účastnil se Bitvy o Monte Cassino a dosáhl hodnosti desátníka. Přečtěte si neuvěřitelný příběh jednoho vojáka s přímo zvířecími návyky.