Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Bravo Two Zero - krvavá akce SAS

23. únor 2016 Top Banner 660x132

Jedna z mnoha akcí SAS, které nebudou nikdy zapomenuty, byly Silniční pozorovací hlídky v Perském zálivu. V roce 1991 odpálil Irák 7 raket typu Scud na Izrael, vzhledem k malému počtu odpalovacích ramp země-vzduch 132 Raytheon MIM-104 „Patriot“, všechny rakety proletěly.

Bravo Two Zero - krvavá akce SASBravo Two Zero - krvavá akce SAS

uS
(132 Raytheon MIM-104)

Dvě zasáhly Haifu, tři Tel Aviv a zbytek dopadl do neobydlené oblasti. Rakety však měly pouze explozivní hlavice. Izrael se obával, že další mohou nést biologické, nebo chemické zbraně. Kdyby však Izrael zahájil útok na Irák, vedlo by to k rozpadnutí spojenců. Američané museli vynaložit maximální úsilí, aby odradili Izraelce od útoku na Irák. Ale 19. ledna a 25. ledna Irák poslal na Izrael další rakety. Scudy odpalovaly mobilní odpalovací rampy rozmístěné a zamaskované v poušti.

scud
(mobilní odpalovací rampa Scud)

Úkolem SAS bylo najít tyto mobilní nosiče a udat polohu pro letecký útok. Jedna z hlídek SAS, která dostala za úkol najít Scudy, byla hlídka s krycím jménem Bravo Two Zero. Velitel hlídky byl v té době seržant Andy McNab (napsal řadu knih, jeho nejznámější kniha je „Konečná stanice Bagdád“).

BTZ
(fotka jednotky BTZ)

Andyho hlídka byla vysazena vrtulníkem 300 km od spřáteleného území v noci. Druhého dne se objevil Irácký konvoj a zastavil poblíž. Vojáci SAS byli prozrazeni mladým pastevcem koz, kterého mohli jednoduše zabít (velitel hlídky Andy McNab později prohlásil: „Jsme SAS, ne SS.“) Hlídka udělala jediné, co mohla, začala utíkat směrem k syrským hranicím. Nejhorší byla zátěž, kterou nesla (váha nákladu pro jednoho vojáka se pohybovala okolo sta kilogramů) a klimatické podmínky, kdy přes den bylo velké horko, zatímco v noci jim hrozily omrzliny.

výbava
(vybavení SAS - z filmu Bravo Two Zero)

Jeden z vojáků se oddělil od skupiny a zahynul vyčerpáním a podchlazením ve sněhové bouři. Další muži byli buď zajati, nebo zastřeleni. Až na vojáka Chrise Ryana, který unikl a šel do Sýrie. Při cestě, která trvala 8 dní, ušel 300 km pouští. Měl s sebou málo jídla a pití, to spotřeboval již třetí den. Šestého dne dorazil k potoku a vydatně se z něj napil. Netušil však, že potok byl znečištěn továrnou na zpracování uranu. To mu poškodilo játra a krevní tvorbu. Trvalo dva týdny, než mohl opět pořádně chodit, a dalších šest týdnů, než se do jeho prstů na rukou a na nohou vrátil cit.

chris
(Chris Ryan)

Podobných hlídek ve válce v Zálivu bylo ještě mnohem víc, jiné skončily lépe a některé smrtí celého týmu. Za dobu působení silničních a bojových hlídek SAS za nepřátelskými hranicemi byly zničeny desítky raket díky jejich odvaze.

kdo se odváží,
zvítězí
(logo SAS)

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Izraelská Akce - 2015

Izraelská Akce - 2015

Akční video rovnou z Izraele

Krvavá bitva o Guadalcanal !

Krvavá bitva o Guadalcanal !

Guadalcanal, zapomenutý ostrov v korálovém moři, kde se 7. srpna 1942 uskutečnilo vylodění americké námořní pěchoty a odstartovaly tak krvavé boje, které trvaly několik měsíců.


bitva o Hamburger Hill - krvavá kóta 937

bitva o Hamburger Hill - krvavá kóta 937

Bitva o kótu 937 nebo bitva o horu Ap Bia známá spíše jako bitva o Hamburger Hill byla bitvou vietnamské války, v níž se setkaly jednotky Spojených států amerických a Jižního Vietnamu s jednotkami Severního Vietnamu v období mezi 10. a 20. květnem 1969. Palba do vlastních řad ze strany USA a co se s…

MARSOC - záběry z akce

MARSOC - záběry z akce

Voják nervózně hledá v baťohu: „Dejte mi někdo munici, sakra.“ Záběry bojů speciálních US jednotek, přesněji MARSOC, kamera přímo na helmě jednoho z vojáků