Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Československá operace Pouštní bouře

30. leden 2016 Top Banner 660x132

Rada bezpečnosti OSN v roce 1990 odsoudila zákeřnou a brutální agresi Iráku proti Kuvajtu. Spolu poprvé hlasovalo všech pět stálých členů vrcholové rady OSN.
zapálená ropná pole, foto pořídili našinci

Československá operace Pouštní bouřeČeskoslovenská operace Pouštní bouře

Vznikla koalice 28 států, jejichž jednotky se vydaly do ohrožené oblasti v Perském zálivu. V září 1990 vyslovila také tehdejší ČSFR souhlas s účastí protichemické jednotky v zálivu.

Za pouhé dva měsíce bylo vše připraveno, dobrovolníci přihlášeni a 169 účastníků vylo vysláno. Naši jednotku přepravilo do Saúdské Arábie během 3 dnů třináct obřích letounů C-5 Galaxy. Čs. protichemická jednotka se tak stala součástí koaličních vojsk.

chemická při nástupu

V té době už Rada bezpečnosti OSN vyslovila souhlas s použitím všech prostředků k vytlačení iráckých okupačních vojsk z Kuvajtu v případě, že irácké jednotky neodejdou dobrovolně. Což se samozřejmě nestalo.

Na Štědrý den prosince 1990 zaujala čs. jednotka pozice v severní části Království Saúdské Arábie. Čeští a slovenští vojáci spolupracovali nejen s vojáky saúdskoarabských obrněných brigád, ale také s příslušníky amerických, britských a francouzských jednotek.
naši už se
začleňují

Vzhledem k tomu, že irácký diktátor Saddám Husajn nesplnil podmínky, měla operace Pouštní bouře zelenou.

24. února ´91 zahájila spojenecká vojska pozemní operace a o čtyři dny později byly úspěšně ukončeny.

I naši českoslovenští vojáci se v závěru konfliktu prošli známou Saddámovou linií minových polí a ukončili svou válečnou pouť pouze několik kilometrů od Kuvajtu nedaleko od hořících naftových polí.

na cestě
domů

I když se na tuto zkušenost našich vojáků, kteří svůj náročný úkol splnili se ctí, často zapomíná, nelze opominout, že účast čs. vojáků v operacích Pouštní bouře položila základ k přeměně a modernizaci naší armády, která od té doby v mírových misích OSN a později i v zahraničních operacích NATO získala, jak už to v českých zemích tradičně bývá, větší respekt a uznání u svých zahraničních partnerů než doma…

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Josef Mašín - Ať žije Československá republika!

Josef Mašín - Ať žije Československá republika!

Při obsazení ČSR Německem byl rozhodnut vzpouzet se okupantům i za cenu napadení jeho nadřených. Nezlomný vlastenec a člen odboje. Gestapáci k němu chodili pouze ve dvou a to byl v kazajce. Když už na něj mířily popravčí hlavně, postavil se hrdě do pozoru a zvolal: „Ať žije Československá republika!…

Na život a na smrt - Operace Red wings

Na život a na smrt - Operace Red wings

V červnu roku 2005 byl do hor provincie Kunar v Afghánistánu zasazen čtyřčlenný tým SEALs s úkolem pozorovat aktivitu povstalců v oblasti. Následný vývoj situace způsobil, že pouze jediný člen tohoto týmu přežil a celá oblast se stala dějištěm bitvy mezi americkými jednotkami a povstalci. Svědectví …


Výročí 70ti let od Operace Market Garden

Výročí 70ti let od Operace Market Garden

Operace Market Garden byla největší výsadková vojenská operace v dějinách, uskutečnila se v září 1944 ve druhé světové válce u nizozemských měst Arnhemu a Nijmegenu.

Operace Dynamo a Dunkerský zázrak

Operace Dynamo a Dunkerský zázrak

Operace Dynamo, která byla pojmenovaná podle místa, odkud se řídila – to jest místnost hradu Dover, byla nevídanou evakuací statisíců spojeneckých vojáků z přístavu Dunkerque. Spojencům se povedlo evakuovat 85% obklíčených jednotek.