Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Chodící monstra - na co pásy a kola, my chceme chodidla

17. říjen 2016 Top Banner 660x132

Od začátku 60. let tak US Army kooperovala s univerzitou v Michiganu a později i společností General Electric na projektu, jemuž se tehdy říkalo „Walkie Tankie“, jde o slovní hříčku podobnou pojmu „walkie talkie“, tedy slangovému termínu pro vysílačku.

Chodící monstra - na co pásy a kola, my chceme chodidlaChodící monstra - na co pásy a kola, my chceme chodidla

01
Ambice byly veliké
02
Realita někde jinde

Vzniklo několik modelů a prototypů, ale postupně se ukazovalo, že konstrukce takového prostředku je nesmírně náročná, protože požaduje nějak uměle napodobit všechno to, co lidské tělo dělá v podstatě automaticky, zejména se jedná o koordinaci a stabilizaci. Model z roku 1969:

Nakonec byla použita tehdy opravdu ultramoderní technologie CAMS (Cybernetic Anthropomorphous Machine System), která kopírovala pohyby končetin lidského operátora a přenášela je na aktivní členy čtyřnohého kráčejícího podvozku.

04Přesto, ohromné výsledky, nemyslíte?

Dokonce byla zvládnuta i „zpětná vazba“, přenos signálu byl obousměrný a když stroj přišel do kontaktu s překážkou tak, ji operátor pocítil na svojí končetině jako tlak. Ovládání však vyžadovalo náročný výcvik a velkou koncentraci, takže se armáda tohoto svého snu vzdala. Některé moderní prognózy však soudí, že náhradou tanků by se nakonec opravdu mohly stát kráčející bojové stroje. Možná jste taky zaznamenali moderní verze, které vojákům slouží jako nosiče nákladu. Ukázka ze cvičení amerických mariňáků z Pacifiku, rok 2014:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Čtěte také...

Pancéřovaný kostlivec – Skeleton tank

Pancéřovaný kostlivec – Skeleton tank

Tanky první světový byly jeden velký pokus omyl. Vedle klasicky vzhlížejících „krabic“ se čas od času objevovaly i zajímavější koncepty, mezi ty patří tank „kostlivec“, jenž byl překvapivě úspěšným projektem americké armády. Proč o něm ale nevíme více?

Twister - obrněnec s kloubem a úžasnou průchdností

Twister - obrněnec s kloubem a úžasnou průchdností

Pokud mezi fanoušky vojenské techniky dojde řeč na to, u kterého amerického vozidla je snad největší škoda, že se nedostalo do služby, nejčastěji zazní odpověď: Twister! Tak se jmenoval opravdu pozoruhodný projekt zbrojovky Lockheed, jež se snažila vyvinout kolové průzkumné vozidlo s mimořádnou průc…


Railgun – ultimátní elektromagnetické dělo

Railgun – ultimátní elektromagnetické dělo

Patentováno už v roce 1919 a znovu objeveno za druhé světové války. Tehdy všechny limitovala technologie, dnes už se vesele střílí. Ohromné dělo, které neuvěřitelnou silou dokáže rozpohybovat projektil na rychlost přes 6000 km/h má neuvěřitelný dostřel 200 km.

Šílenosti První světové války: holubi výsadkáři, falešné stromy a další

Šílenosti První světové války: holubi výsadkáři, falešné stromy a další

První světová válka dodnes zůstává v myslích lidí jako nekonečné válčení v zákopech za použití pušek, bodáků a granátů. Někdo si ještě možná vzpomene na první letadla nebo velké bitevní lodě, ale jinak není toto období dějin bráno jako studnice nových nápadů a inovací. Nic přitom není vzdálenější pr…