Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

CZ 805 BREN - česká útočná puška

23. únor 2016 Top Banner 660x132

Výběrové řízení vyvolalo debatu o kvalitách této zbraně oproti konkurenční útočné pušce SCAR. Kritici z řad vojáků a odborníků poukazovali na to, že zbraň byla zakoupena bez provedení armádních zkoušek od firmy, která 51 let dělala jen lovecké a krátké zbraně. Dále poukazovali, že konkurenční zbraň SCAR ji překonává ve všech parametrech včetně ceny a dostřelu, který ale zpochybňují. Jedná se údajně o novou nevyzkoušenou zbraň, která neprošla nasazením v bojových podmínkách.

CZ 805 BREN - česká útočná puškaCZ 805 BREN - česká útočná puška

Oponenti naopak poukazují na nedostatky pušky SCAR. Na rozdíl od CZ 805 neumožňuje rychlou změnu ráže přehozením tří dílů. Druhá verze pušky SCAR-H je navíc dodávána v odlišné ráži .308 Winchester, která není kompatibilní se střelivem 7,62 x 39 mm, které má Armáda ČR k dispozici ve velkém množství.

Při bojovém nasazení během misí českých vojáků v Afghánistánu byla hlášena vysoká poruchovost útočné pušky CZ 805, údajné poruchy byly hlášeny u 9% zbraní.

V květnu 2012 bylo testováno 16 vybraných kusů útočných pušek, u nichž se v Afghánistánu vyskytly závady, ve vojenském prostoru Libavá. Celkem 6 zkoušek mělo otestovat zbraň při nadměrném zatížení - 570 vystřílených nábojů bez čistění/mazání, prolévání vodou, sypání pískem, kropení spojené s prášením aj. Výsledek testů prý prokázal, že příčinou závad nebyla konstrukční vada ani nevyhovující munice.

 

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Čtěte také...

Taktická puška - perfektní instruktážní video od českých Hard Task

Taktická puška - perfektní instruktážní video od českých Hard Task

Pokud jste jen airsofťák nebo už profík z povolání, určitě budete mít zájem se kouknout na tohle opravdu povedené video od borců z Hard Task. Téměř v něm rozeberou pušky typu AR a českou Kosu do posledního šroubku. Pánové začínají originálním úvodem a během videa se probere jak základní manipulace s…

Česká armáda v Afghánistánu

Česká armáda v Afghánistánu

Pěkná kompilace videí od chlapů co byli na misi v Afghánistánu.


Česká 601. skss - výběr osob

Česká 601. skss - výběr osob

Skvěle zpracované náborové video

CZ 75 - česká klasika z Uherského Brodu

CZ 75 - česká klasika z Uherského Brodu

CZ 75 je samonabíjecí pistole ráže 9 mm Luger z produkce České zbrojovky Uherský Brod. Světu byla představena v roce 1975, konstruktérem byl František Koucký. Jako předloha sloužila pistole Browning Hi-Power P35. Na konci článku perfektní video střelby z verze s Fullauto režimem.