Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Delta Force - elita americké armády

3. červenec 2016 Top Banner 660x132

Delta Force je jednou ze dvou nejelitnějších speciálních jednotek Spojených států. Většina operací a materiálů týkajících se jednotky je přísně tajná. Členy Delta Force jsou většinou nejlepší příslušníci z jiných speciálních jednotek armády, jako Zelených baretů, nebo Rangers.

Delta Force - elita americké armádyDelta Force - elita americké armády

01

Jednotka byla založena 19. ledna 1977. U vzniku jednotky stál plukovník Charles Beckwith, proslulý příslušník U.S. Army Special Forces. Plukovník Beckwith se dostal do povědomí díky svým bojovým akcím ve Vietnamu. V červnu 1962 absolvoval roční stáž v anglickém Herefordu, domově SAS. Tento výcvik mu dal impuls v vytvoření stejné jednotky u U.S. Army.

02
Charles Beckwith

Počátkem 70.let došlo k řadě teroristických útoků, jako byl například únos izraelských atletů na olympiádě v Mnichově. V polovině roku 1978 si ze 183 vybral plukovník Charles Beckwith 53 mužů, kteří zahájili výcvik. Následoval na počátku roku 1979 nárůst vojáků na 79 a ke konci téhož roku už čítala jednotka 99 mužů.

03
Jeden z teroristů, který se zúčastnil Mnichovského masakru

První velkou šancí, kde mohli příslušníci jednotky ukázat, že si zaslouží být vojáky zvláštních jednotek, byla operace Eagle Claw. Bojovou pohotovost udržovala jednotka z důvodu narůstajícího počtu únosů letadel, ale nikde nebyla nasazena.

05
operace Eagle Claw také nedopadla zrovna růžově

Jedna z proslulých bojových akcí Delty byla operace Gothic Serpent v Mogadišu, Somálsko v roce 1993. Zde byla jednotka Delta Force nasazena spolu s americkými Rangers a 160th SOAR. Úkolem akce bylo zatknout vůdce nejsilnějšího klanu tamější občanské války, Mohameda Farrah Aidida. Akce trvala šest týdnů a skončila neúspěchem, když při pokusu o zatčení 2 vysoce postavených členů klanu narazily americké síly na příliš velký odpor místní milice i drtivé většiny obyvatelstva. O život tehdy přišlo 19 amerických vojáků, z toho 6 členů jednotky Delta.

dwdwadaw
známá filmová adaptace - Black hawk down

V současnosti jednotku tvoří dvě letky, které se dělí dále na dvě čety. Každá z nich čítá šestnáct mužů. 1st SFOD je zařazen do útvaru CTJTF, neboli Counter-Terrorist Joint Task Force − sdružený útvar boje proti terorismu a podřízena NCA, National Command Authority − vrchnímu státnímu velení.

Uchazeči o službu v této jednotce musí splňovat tyto požadavky:

  • občan Spojených států amerických
  • dobrovolník, muž (ženy zde sloužit nesmí)
  • být absolventem vysoké školy
  • sloužit minimálně 2 roky v bezpečnostních složkách USA
  • výsadkář nebo dobrovolník pro výsadkářský výcvik
  • hodnost seržant, kapitán či major
  • mít prověrku na stupeň TAJNÉ
  • splnit testy fyzické zdatnosti
  • splnit test fyzické zdatnosti FM 21-20 se ziskem minimálně 75 bodů
  • být minimálně 1 rok ve velitelské funkci

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Delta Force nájezd na vězení ISIS

Delta Force nájezd na vězení ISIS

Perfektní video z akce Delta Force

Elita naší armády, 601.skss

Elita naší armády, 601.skss

Zajímavé video ze cvičení našeho nejelitnějšího útvaru. Ne nadarmo patří 601. skss k těm nejlepším z nejlepších a dostat se k nim není vůbec jednoduché.


Top 5 přešlapů Americké armády

Top 5 přešlapů Americké armády

Každý se občas zmýlí nebo poplete, horší je, když jste pilot stíhačky a omylem shodíte na svoje lidi několika set kilovou bombu. Jak to asi dopadlo s mariňákem, který při dril nechytil pušku před plným hledištěm? Toto a další třešničky ve videu.