Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Den kdy začala bitva u Verdunu

21. únor 2015 Top Banner 660x132

21. února 1916 ve 4 hodiny ráno začal německý útok. Vlastní dělostřelecká příprava trvala 7 hodin 14 minut. Hustota německého útoku byla hrozivá. Byl ostřelován Verdun, betonové pevnosti, francouzské zákopy, mosty, křižovatky, cesty, městečka i vesnice. Když palba ustala, bylo všude tolik dýmu, že pozorovací letadla na jedné či druhé straně nic nespatřila. Po dělostřelecké přípravě začal útok, který však probíhal lehkovážně. Němci předpokládali, že nikdo nemohl dělostřeleckou přípravu přežít a pochodovali do francouzských pozic s puškami na ramenou. Ozvala se ovšem palba z kulometů a vojáci byli koseni po stovkách. Začal boj, který neměl konce. Němcům se sice podařilo dobýt některé francouzské pozice, ale za cenu obrovských ztrát. Obtížná byla i situace Francouzů, kterým docházelo střelivo i ostatní válečný materiál. 25. února začalo ustupovat celé francouzské pravé křídlo. Němci postupně dobyli některé pevnosti a pevnůstky. Jejich hlavní nápor však směřoval na pevnost Douaumont, která byla jednou z nejdůkladnějších pevností verdunského pevnostního systému. Odolávala všem střelám, které byly tehdy k dispozici a mohla poskytnout úkryt asi pěti stovkám mužů. Pět měsíců před německým útokem však byla odsud děla odvezena a posádka čítala několik desítek mužů. K pevnosti nepozorovaně pronikla 8. rota 24. braniborského pluku, a protože zde nebyl žádný odpor, podařilo se útočníkům proniknout dovnitř, kde zajali 67 vyděšených Francouzů. Pád Douaumontu vyvolal v Německu vlnu nadšení, zato Francie byla otřesena. Do vedení obrany verdunské oblasti byl jmenován generál Philippe Pétain, který se ihned ujal své funkce. Ten zjistil na místě stav obrany a přijal příslušná opatření.

Den kdy začala bitva u VerdunuDen kdy začala bitva u Verdunu

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Čtěte také...

Bitva o ostov Iwo Jima

Bitva o ostov Iwo Jima

Bitva o Iwodžimu probíhala od 16. února 1945 do 26. března 1945 mezi Spojenými státy a Japonskem. Americké jednotky zaútočily na japonský ostrov Iwodžima s cílem obsadit zdejší letiště a vytvořit si tak leteckou základnu pro útok na hlavní japonské ostrovy. Jednalo se o první případ celé války, kdy …

Nejpodivnější bitva 2.sv.války

Nejpodivnější bitva 2.sv.války

Bitva o hrad Itter je jedna z nejvíce podivných bitev v rámci druhé světové války. Jedná se o jediný případ v historii, kdy společně bojovali američtí a němečtí vojáci.


Bitva o Mogadišu - reálný Černý jestřáb sestřelen

Bitva o Mogadišu - reálný Černý jestřáb sestřelen

Všichni asi známe kultovní film Černý jestřáb sestřelen a jestli jste ho viděli jen třikrát, tak se nad sebou zamyslete :D Jestli pak ale znáte pozadí toho ne úplně vydařeného zátahu na Aididovy pobočníky a kolik metrů vlastně padal vojín Blackburn z helikoptéry.

bitva o Hamburger Hill - krvavá kóta 937

bitva o Hamburger Hill - krvavá kóta 937

Bitva o kótu 937 nebo bitva o horu Ap Bia známá spíše jako bitva o Hamburger Hill byla bitvou vietnamské války, v níž se setkaly jednotky Spojených států amerických a Jižního Vietnamu s jednotkami Severního Vietnamu v období mezi 10. a 20. květnem 1969. Palba do vlastních řad ze strany USA a co se s…