Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Haunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemství

22. duben 2016 Top Banner 660x132

Za Haunebu někteří konspirační teoretikové považují část UFO (neidentifikovaných létajících objektů), do které patří i takzvané foo fighters, neznámé vzdušné fenomény a objekty údajně pozorované v letech 1941 až 1945 nad Německem, zdokumentované jen údajnými svědectvími spojeneckých pilotů.

Haunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemstvíHaunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemství

I konspirační teoretikové, kteří považují Haunebu za skutečné, se značně rozcházejí v názorech na to, na jakém principu fungovalo. Haunebu mělo být na svou dobu velmi revoluční letadlo, údajně mělo mít schopnost zastavení prakticky na místě, vznášení se, velmi krátké akcelerace a rychlosti přes 5000 km/h.

ufo 2
(Na internetu jistě najdete mnoho zajímavých teorií)

Podle některých teoretiků byl použit dodnes veřejně neznámý princip antigravitace, podle jiných byla využita takzvaná síla „Vril“. Objevují se i názory, že Haunebu fungovalo na stejném principu jako dnešní VTOL letadla Harrier, tedy technologie natáčení trysek. V tom případě by ovšem nemohlo dosahovat údajných vlastností.

Jako první se o nacistických létajících talířích zmiňuje roku 1950 ve svých článcích italský inženýr Giuseppe Belluzzo. V reakci na tyto články začal německý vědec Rudolf Schriever tvrdit, že se na vývoji těchto letadel podílel.

Anglický inženýr Roy Fedden po válce prohlásil, že jediná letadla, která by mohla mít schopnosti údajných létajících talířů, byla ta vyvíjená Němci ke konci války. Fedden také řekl, že Němci pracovali na mnoha neobvyklých leteckých prototypech.

O nacistických létajících talířích vyšlo v druhé polovině 20. století i v 21. století mnoho knih jak beletristického, tak historického žánru. V části těchto knih se objevuje názor, že němečtí vědci spolu se svými plány létajících talířů byli transportováni do Spojených států (operace Paperclip), Velké Británie nebo do Sovětského svazu (po obsazení východu Německa), kde dále pokračovali ve vývoji.

ufo1
(ilustrace toho jak mohl stroj vypadat)

Do roku 1961 skutečně probíhal v kanadské firmě Avro s finanční podporou americké armády a technickou podporou bývalých nacistů vývoj veřejně známého experimentálního vznášedla VZ-9-AV Avrocar, vypadajícího jako létající talíř. Ten ovšem skončil neúspěchem, jelikož vznášedlo nebylo schopno letět výše než metr nad zemí. Je možné, že se jednalo pouze o zástěrku skutečné technologie a snahu vytvořit veřejný názor, že létající talíře vytvořit lze, ale nejsou funkční.

Možná vysvětlení fenoménu Haunebu:

 • Vývoj létajících disků skutečně probíhal:
  • Zůstal však pouze u nefunkčních prototypů.
  • Byl dotažen do funkční fáze a létající talíře se tajně používaly a používají i po válce.
  • Haunebu je fiktivní a vzniklo jako propaganda vytvořená německou vládou pro povzbuzení armády
  • Letadla Haunebu mají mimozemský původ.
  • Mylná identifikace jiných letadel a vzdušných zbraní.
  • Mylná identifikace atmosférických jevů (např. mraky Altocumulus lenticularis)
Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Létající pánev bylo fakt divné letadlo, ale fungovalo

Létající pánev bylo fakt divné letadlo, ale fungovalo

Experimentální stroj Vought V-173 měl přezdívku Létající pánev. Při pohledu na jeho tvar je celkem jasné, proč. Ovšem letadlo přes svůj podivný tvar skutečně létalo.

Nacistický systému Vampir - účinný ale pozdě

Nacistický systému Vampir - účinný ale pozdě

Němci ke konci války stála spoléhali více na své tajné zbraně. Většina z nich se neobjevila buď nikdy, nebo příliš pozdě. U systému Vampir platí to druhé. Němci jej nasadili příliš pozdě, aby něco změnil. Američanům se ale hodil.


Vyzradili tajemství atomové bomby, dostali elektrické křeslo

Vyzradili tajemství atomové bomby, dostali elektrické křeslo

Julius Rosenberg byl špion popravený spolu se svou manželkou v roce 1953 za špionáž pro Sovětský svaz a vyzrazení řady tajemství, včetně tajemství výroby atomové bomby. Ještě v den popravy se obhajoba marně snažila odvrátit rozsudek, který nechtěla ani FBI.

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Rychlostí přes 500 km/h, letící těsně nad hladinou jako vznášedlo. Dokáže se vznést i jako letadlo a plout jako loď. Ekranoplán je ideální stroj na výsadek a bleskové útoky. Rusko znovu plánuje výrobu těchto drahých, ale účinných bojových prostředků.