Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Holubice Cher Ami – zachránila téměř 200 mužů, doletěla i přes prostřelené plíce

5. červenec 2016 Top Banner 660x132

Ofenziva spojenců u Argonne začala 26. září 1918. Americké divize měly příkaz zaútočit na Němce, z levého křídla měli společně s nimi postupovat Francouzi. Jenže jejich útok se znenadání zastavil. Američané nevěděli, že na jejich levém křídle nikdo není a v útoku pokračovali. Najednou zjistili, že jsou zcela odříznuti od zbytku spojeneckých sil hluboko v nepřátelském území.

Holubice Cher Ami – zachránila téměř 200 mužů, doletěla i přes prostřelené plíceHolubice Cher Ami – zachránila téměř 200 mužů, doletěla i přes prostřelené plíce

01
Americké jednotky při bojích v Argonne

Následujících šest dní museli Američané čelit zuřivým útokům Němců, kteří pochopili, že za jejich linie pronikla jen malá jednotka. Americké ztráty rostly, jídlo docházelo a k vodě se bylo nutné proplížit nepřátelskou palbou k nedalekému potoku. Situace byla zoufalá. Munice docházela, spojení bylo přerušeno a ke všemu na Američany začala střílet jejich vlastní artilerie, která měla špatné souřadnice. Toto vše decimovalo to jednotku, která stála jen krůček od katastrofy.

02
Klasické dělostřelectvo První světové války

Velitel jednotky Whittlesey poslal několik spojek na velitelství, ale Němci je všechny pochytali. Jediným způsobem komunikace, který obklíčené jednotce zůstal, byli poštovní holubi. Dva z nich ale Němci sestřelili. Jednotce tak zůstal poslední holub, tedy holubice, Cher Ami. Pokud by neproletěla, neexistoval už žádný způsob, jak dát vědět na velitelství, že jednotka potřebuje okamžitou a urgentní pomoc. Velitel na levou nohu ptáka připevnil malé pouzdro se zprávou: "Jsme podél cesty 276. Vlastní dělostřelectvo střílí přímo na nás. Proboha, zastavte to!"

03
Velitel jednotky Whittlesey

Cher Ami vzlétla a chvíli poté na ni začal pršet déšť německých kulek. Chvíli se jí dařilo letět, ale pak ji štěstí opustilo a jedna ze střel ji zasáhla. Dokázala však ještě jednou vzlétnout a doletěla až na velitelství. Měla prostřelené plíce, byla oslepená, noha jí držela jen na šlaše. Medici bojovali o její život. Museli jí amputovat nohu a místo ní jí dali malou dřevěnou protézu. Cher Ami díky péči lékařů přežila!

05
Holubice Cher Ami

Američané okamžitě zastavili palbu. Toho ovšem využili Němci a znovu napadli obklíčené muže. Američané je v boji muže proti muži dokázali odrazit. Jenže další útoky následovaly. Němci několikrát poslali Američanům žádost, aby svůj beznadějný boj vzdal. Vždycky odmítl, což mu mnozí zazlívali. Vojáci trpěli, neměli vodu a ani zásoby, mrtví a zranění se hromadili v lese. Teprve po několika dnech se podařilo spojencům obklíčenou jednotku vyprostit. Z 500 mužů jich bylo naživu jen 194, mnozí těžce zranění. Velitel Whittlesey dostal Medaili cti a byl povýšen. O tři roky později však spáchal sebevraždu, když zřejmě skočil z lodi do moře. Všichni, kteří ze Ztraceného batalionu přežili, uznávali, že za své životy vděčí hlavně statečné holubici Cher Ami.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Kterak devět Francouzů přes týden vzdorovalo 5 000 Italů

Kterak devět Francouzů přes týden vzdorovalo 5 000 Italů

Když Benito Mussolini plánoval svou invazi do Francie, jistě nepočítal s hrstkou odvážných Francouzů, kteří se postaví jeho armádě na odpor u jednoho městečka v jihovýchodní Francii.

Sám a ručně sprovodil ze světa téměř 3000 lidí, příběh pařížského kata

Sám a ručně sprovodil ze světa téměř 3000 lidí, příběh pařížského kata

Charles-Henri Sanson de Longval byl francouzský kat pocházející z rodiny, kde se toto povolání dědilo po několik generací. Žil především v druhé polovině 19. století. Sanson během svého působení v Paříži vykonal téměř 3000 poprav a to především v období Velké francouzské revoluce. Jeho největším „úl…


Přepad Talibánem - záběry z helmy střelce M249

Přepad Talibánem - záběry z helmy střelce M249

Americká jednotky nevědomky padne do léčky Afghánského Talibánu. Voják, který video natáčí je se střelcem z M249 a okamžitě odpovídají potlačovací palbou. Jeho jednotka se s nimi snaží spojit, bohužel je to přes otevřené pole.

Big Sandy Shoot

Big Sandy Shoot

Epická střelnice