Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Humvee - zkomolené vozidlo

18. srpen 2016 Top Banner 660x132

HMMWV neboli v plném znění High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle, tedy abychom to uvedli na pravou míru je v češtině Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo. Jde o americké vojenské terénní vozidlo, které snad všichni známe pod Humvee, který vznikl zkomolením oficiální zkratky americkými vojáky. Humvee je široce používáno všemi pěti složkami amerických ozbrojených sil. Pro zopakování pět složek US ozbrojených sil: Armáda, Námořnictvo, Letectvo, Mariňáci a Pobřežní stráž, Humvee užívá také americká Národní garda a samo sebou také armády dalších zemí.

Humvee - zkomolené vozidloHumvee - zkomolené vozidlo

01
Dnešní podoba vozidla HMMWV

Projekt tohoto vozidla začal vznikal v roce 1979, kdy americká armáda vydala oficiální požadavky na nový terénní automobil, který měl nahradit již nepostačující a slavný Jeepy Willys a různá konverze civilních vozidel. Zakázku nakonec získala firma AM General a Humvee začala sloužit v americké armádě od roku ´85. Jeho vývoj se ale nezastavil a stále pokračuje.

02
Úplně první smontovaný Humvee, 2. leden 1985

Díky operaci Pouštní bouře v Perském zálivu vešel do povědomí amerického obyvatelstva. O toto vozidlo projevil zájem i Arnold Schwarzenegger, který se hrdým a patriotickým vlastník 5 aut Hummer, protože přemluvil firmu AM General k výrobě civilní verze Humvee, která je známa pod názvem Hummer H1.

03
Arnold a jeho Hummer

Ze začátku vozy HMMWV používaly motor o objemu 6,2 l a třístupňovou převodovku, od roku 1995 používají 6,5 l motor a čtyřstupňovou převodovku. Nástupce vozidel HMMWV vzešel z programu Joint Light Tactical Vehicle (JLTV). HMMWV používá mnoho ozbrojených složek po celém světě, čísla v používaných kusech:

  • Afghánistán, Albánie (300), Argentina, Chile (200+), Irák, Izrael (1000+), Litva, Makedonie, Maroko, Mexiko (1000+), Polsko (217 + 233 v budoucnosti), Rumunsko, Saúdská Arábie, Slovinsko (30), Srbsko (50), Thajsko, Turecko, Ukrajina (12), Česká republika (5 a 16 půjčeno od Američanů)

03
HMMWV na misích chrání i naše vojáky

Přirozeně jsou největším uživatel USA, kde funguje více než 30 tisíc těchto vozidel. V následujícím videu se můžete kouknout na to jaké je to si vystřelit z M2, která je na HMMWV a jak to vlastně vypadá uvnitř vozidla při střelbě:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Letecký shod vozidel Humvee - měkké přistání nečekejte

Letecký shod vozidel Humvee - měkké přistání nečekejte

Kluci z amerického letectva natočili povedené záběry vzdušného vysazení osmi vozidel Humvee. Můžete pozorovat co si takové vozidlo zažije, když se povolí zajištění a pomalu vypadne z nákladního prostoru letadla C-17. Povím vám, měkké přistání to tedy není.

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Letecký výsadek, který provedlo americké letectvo se úplně nepovedl. Tři vozidla HMMWV padalo několik set metrů volným pádem přímo na zem. Vozidla byla shozena nad Německem, kde cvičení také probíhalo a jak je vidno, několik aut hned mohli odepsat.


Rotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéra

Rotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéra

Jednalo se o stroj, jenž byl tak trochu vozidlem i helikoptérou. Není zcela jednoznačné do jaké kategorie tento vynález zahrnout. Dokázala létat rychlostí 113 km/h a měla dva pasažéry, jeden za volantem a druhého za kniplem. Proč o Rotabuggy nevíme více? Dozvíte se ve článku.

Přepadení české patroly v Afghánistánu

Přepadení české patroly v Afghánistánu

Autentické záběry z boje s povstalci z provincie Logar, při incidentu bylo zraněno 7 vojáků, 3 mrtví povstalci a jedno vozidlo Humvee bylo při ústupu zničeno výbušninou..