Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Japonec mu usekl ruku, on tím samým mečem zabíjel nepřítele

21. duben 2016 Top Banner 660x132

George Albert Cairns byl poručíkem u Somersetské lehké pěchoty, který sloužil v Barmě. Tu napadli Japonci a od té doby se vedly vleklé boje. V březnu 1944 se dostal do bojů o malou vesnici přezdívanou Bílé město. Nad městem totiž čněl kopec a na jehož vrcholu stála posvátná bílá pagoda. Britové kopec s pagodou nechali neobsazený a předpokládali, že ani Japonci ho nevyužijí k bojovým operacím. Jenže druhý den ráno byla v oblasti objevena skupina Japonců. Cairnsův prapor se zakopal, ale z kopce na ně najednou začalo střílet mnoho děl a kulometů. Japonci zjevně nedbali posvátné pagody a opevnili se.

Japonec mu usekl ruku, on tím samým mečem zabíjel nepříteleJaponec mu usekl ruku, on tím samým mečem zabíjel nepřítele

George
(George Albert Cairns)

Britové zaútočili na kopec, jehož vrchol nebyl rozlehlejší než dvě tenisová hřiště. Uprostřed stála malá bílá pagoda a kolem ní se rozhořel zuřivý boj muže proti muži. Muži se bodali bajonety a navzájem po sobě házeli granáty. Příšerná jatka. V průběhu boje byl Cairns napaden japonským důstojníkem, který máchal nad hlavou mečem. Než stačil Cairns zareagovat, přišel Cairns o levou paži. Druhou však vypálil z pistole a Japonce zastřelil. Místo aby padl a čekal na ošetření, sebral Japoncův meč a vrhl se do dalšího boje. Máchal mečem jako šílený, zuřivě bojoval a poslal k zemi mnoho nepřátel. Teprve poté, co boj skončil, se nechal odvézt do zázemí.

fight
(ilustrace neskutečného výkonu Britského vojáka)

Britové Japonce na hlavu porazili a ovládli posvátný kopec, ale ztráty na obou stranách byly velké. Cairns se o vítězství dozvěděl od poručíka Normana Duranta, který se sklonil nad jeho nosítky. „Vyhráli jsme, pane? Je všechno v pořádku? Udělali jsme naši práci?“  Ptal se Cairns svého velitele a krátce poté zemřel. Jak napsal ve svých pamětech vojín Norman Coales: „Cairns zemřel jako hrdina.“

pagoda
(ilustrace bitvy o pagoda)

Pohřbili ho na Taukyannském válečném hřbitově v Barmě. Byl navržen na Viktoriin kříž, nejvyšší britské vyznamenání. Jenže generál Wingate, který měl žádost u sebe, zemřel při havárii letadla, při níž shořely i všechny dokumenty. Cairns by možná vyznamenání nikdy nedostal, kdyby po válce o jeho posledním boji neinformovala BBC a nevyšel také člověk v časopise Time. Cairnsovi tak bylo vyznamenání uděleno až v roce 1948.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Jack Churchill - na Nacisty jedině s mečem!

Jack Churchill - na Nacisty jedině s mečem!

Jack Churchill, přezdívaný „Bojechtivý“ nebo „Šílený“, byl britský voják, který proslul svým neobyčejným stylem boje, když útočil vyzbrojen mečem, lukem, hrajíc na dudy. Jeho motto znělo: „důstojník, který jde do akce bez svého meče, je nesprávně vybaven.“ Za své bojové činy obdržel vyznamenání, byl…


Tak tohle bylo těsně...

Tak tohle bylo těsně...

Střelec ve věži málem zasažen

Ruský veterán po mnoha letech našel svůj tank

Ruský veterán po mnoha letech našel svůj tank

Jak velké asi bylo překvapení jednoho ruského veterána, který v malém městě objevil svůj tank, se kterým se prošel celou Druhou světovou válkou. Tank T-34 sloužil jako pomník.