Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Jediná ruská letadlová loď - Admirál Kuzněcov

9. srpen 2016 Top Banner 660x132

Admiral Kuzněcov, plným názvem Těžký letadlový křižník „Admirál loďstva Sovětského svazu Kuzněcov“, je letadlová loď, i když podle ruské klasifikace těžký letadlový křižník, nikoho jiného než, ruských námořních sil.

Jediná ruská letadlová loď - Admirál KuzněcovJediná ruská letadlová loď - Admirál Kuzněcov

01Admiral Kuzněcov, těžký letadlový křižník

Loď dostala jméno podle admirála Nikolaje G. Kuzněcova. Dnes je jedinou letadlovou lodí, kterou provozuje Ruské námořnictvo. Jedná se o jednu ze dvou lodí této třídy, totiž ta druhá, letadlová loď Varjag, byla v nedostaveném stavu odkoupena Čínou, kde byla dokončena a zařazena do čínského námořnictva pod jménem Liao-ning.

0
čínský letadlová loď Liao-ning

Už od počátku byla ruská letadlová loď opakovaně přejmenovávána. Její první jméno bylo Riga, v listopadu 1982 byla přejmenována na Leonid Brežněv, v srpnu 1987 na Tbilisi a 4. října 2000 na Admiral Kuzněcov.

03
odpočinek na palubě

Loď byla zkonstruována v loděnici na Ukrajině. Její kýl byl položen v únoru 1983, na vodu byla spuštěna na konci roku 1985 a do výzbroje Sovětského námořnictva byla zařazena až v lednu 1991, plně však byla dokončena až v roce 1995. Od začátku do konce tedy její stavba trvala 12 let.

05
hangár Admirála Kuzněcova plný Su-33

Loď v roce 2012 měla projít modernizací, při které by měla dostat nové stíhací letouny MiG-29K. Původně zamýšleno pro Ruské zájmy, nakonec ale pro Indii a její letadlovou loď Vikramaditya. MiG-29K měly nahradit stroje Suchoj Su-33, kterým v roce 2015 končila služba na lodi. Jelikož jsou letouny MiG-29K menší než Suchoje pojme jich loď dvojnásobek.

06
novější nástupce MiG-29K

Další částí modernizace má být rozšíření prostoru hangáru, výměna současné pohonné jednotky za parní turbínu nebo i nukleární reaktor. Dále má být posílena protiletadlová obrana a naopak demontována část protilodních střel P-700 Granit. V rámci modernizace je možná instalace katapultu na úhlovou palubu, podobně jako na amerických letadlových lodích.

Technické údaje o lodi:

  • Délka:                304,5 m
  • Šířka:                 71 m
  • Ponor:                11 m
  • Rychlost:             32 uzlů = 60km/h
  • Posádka:             1 200

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Němci prchající z Ruska ničili koleje železničním vlkem

Němci prchající z Ruska ničili koleje železničním vlkem

Když se německá vojska začala v roce 1943 stahovat, či lépe řečeno prchat ze Sovětského svazu, vojáci za sebou ničili všechno včetně železničních tratí. Měli k tomu dokonce speciální stroj zvaný Schienenwolf, tedy železniční vlk.

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Rychlostí přes 500 km/h, letící těsně nad hladinou jako vznášedlo. Dokáže se vznést i jako letadlo a plout jako loď. Ekranoplán je ideální stroj na výsadek a bleskové útoky. Rusko znovu plánuje výrobu těchto drahých, ale účinných bojových prostředků.


Rakety Topol-M – reakce Ruska na Hvězdné války

Rakety Topol-M – reakce Ruska na Hvězdné války

RT-2PM2 Topol-M je jedna z nejnovějších mezikontinentálních balistických raket rozmístěných na území Ruska a první vyvinutá po pádu Sovětského kolosu. Rusko disponuje celkem asi 70 raketami a jejich vývoj byl reakcí na americký program, lidově pojmenovaný, Hvězdné války.