Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Konce Druhé světové války v Evropě - už je tomu 71 let

8. květen 2016 Top Banner 660x132

Dnes si připomínáme 71. let od ukončení bojů druhé světové války v Evropě. Od roku 1989 slavíme konec války 8. května, jako Den vítězství v Evropě. Předtím se slavilo i 9. května v souvislosti s osvobozením Prahy, ostatně v Moskvě je tomu tak dodnes při oslavách konce Velké vlastenecké války. Definitivní tečku za druhou světovou válkou ale představuje až kapitulace Japonska z 2. září 1945.

Konce Druhé světové války v Evropě - už je tomu 71 letKonce Druhé světové války v Evropě - už je tomu 71 let

Oficiálním koncem druhé světové války v Evropě byl okamžik, kdy vstoupila v platnost německá kapitulace, to znamená půlnoc z 8. na 9. května 1945. Ovšem v samotné Evropě klid zbraní nastupoval v různé době. V Jugoslávii se například bojovalo ještě 14. května. U nás docházelo k bojům ještě 12. května. A poslední německá jednotka kapitulovala až počátkem září na Špicberkách.

mapka

V Československu se konec války dlouho připomínali až 9. května, tedy den kdy vstoupila Rudá armáda do Prahy. Po roce 1989 se oslavy konce války přesunuly na 8. května, datum kdy začala platit kapitulace Německa.

V Česku ale nenastal konec války ani 9. května, kdy padly poslední výstřely v Praze. Ještě se bojovalo v jižních Čechách, především v prostoru Milín, Čimelice, Březnice, kde docházelo k regulérním vojenským střetům až do rána 12. května.

Druhá světová válka dále probíhala v Asii a právní stav ukončení války nastal až 2. září s podpisem kapitulace Japonska. Samotná japonská vojska pak kapitulovala v Singapuru teprve 12. září. A poslední japonští bojovníci bojovali až do 70. let – poslední císařský voják se vzdal asi v roce 1975.

nagasaki(Atomový hřib nad japonským městem Nagasaki, několik okamžiků po výbuchu)

Návrat k mírovému životu ale v květnu nenastal. Sice skončila válka v Evropě, ale obnovená československá armáda naopak vyhlásila mobilizaci a začalo obnovování předválečných struktur. Branná pohotovost státu tak skončila až poslední den roku 1945. Teprve pak nastává demobilizace a návrat k mírovému životu.

My dnes už můžeme být jenom rádi, že v Evropě máme tak dlouho trvající mír, který je opravdu ojedinělou věcí. Všechny čest veteránům a ať jejich daň, kterou zaplatili pro svobodu nás, jejich potomků není nikdy zapomenuta...

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Čtěte také...

U-1206: smolař Druhé světové války

U-1206: smolař Druhé světové války

Nutnost odskočit si, je jen obtížně potlačitelná součást lidského života. Konstruktéři různých vojenských plavidel a letadel se s tím vyrovnávají jinak. Na ponorkách je to snad nejtěžší, pod vodou jste i dny. A co to má společné s potopením německé ponorky? Přečtěte si.

Car bomba – silná jako všechny bomby svržené během celé Druhé světové války na všech frontách a ještě 10krát!

Car bomba –  silná jako všechny bomby svržené během celé Druhé světové války na všech frontách a ještě 10krát!

Když na postupimské konferenci president Truman Stalinovi jen tam mezi řečí oznámil, že USA mají jadernou bombu, sovětský diktátor nehnul ani brvou. Nebylo divu, už o tom dávno věděl a navíc jeho vědci na ní také pracovali. A tak začala doba, kdy lidstvo mohlo efektivně a rychle zničit samo sebe…


Teroristické útoky byly v Evropě mnohem častější než dnes a není tomu tak dávno

Teroristické útoky byly v Evropě mnohem častější než dnes a není tomu tak dávno

Média jsou plná úvah o tom, jak terorismus zaplavil západní Evropu. Islámský stát a jeho džihádisté svými útoky vzbuzují pocit, že nic horšího v Evropě nikdy nebylo. Ovšem jak ukazuje statistika, v Evropě bylo, co se týče počtu teroristických útoků, mnohem hůř, a není tomu tak dávno.

Goliath - dálkově ovládaný mini tank Druhé světové

Goliath - dálkově ovládaný mini tank Druhé světové

Byl to první exemplář svého druhu, dálkově ovládaný mini tank. To co už dnes moderní armády využívají téměř denně se v roce 1940 stala novinkou. Němci původní plány ukradli Francouzům po anektování země. Tank měl široké uplatnění, jeho cílem byly bunkry, tanky, mosty nebo i kulometná hnízda a pěchot…