Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Létající pánev bylo fakt divné letadlo, ale fungovalo

19. květen 2016 Top Banner 660x132

Stroj vyvinul konstruktér Charles H. Zimmerman, který na něm pracoval v rámci zakázky na vývoj nového palubního stíhače. Stroj měl jen jedno křídlo, vypadal trochu jako létající talíř, nebo – jako pánev. Dva pístové motory byly zakomponovány do okrajů křídla. Bylo vyvinuto několik dřevěných prototypů, než se přistoupilo ke stavbě celokovového stroje.

Létající pánev bylo fakt divné letadlo, ale fungovaloLétající pánev bylo fakt divné letadlo, ale fungovalo

panev01

Ten poprvé vzlétl 23. listopadu 1942 a za kniplem tehdy seděl zkušební pilot Boone Guyton. Maximální rychlost byla 222km/h, naopak pádová rychlost byla jen 74km/h, což byly velmi solidní parametry. První let však odhalil problémy s rychlostní skříní, která při letu vibrovala. Nad Connecticutem pak proběhlo během následujících let ještě dalších 190 cvičných letů, díky čemuž mnoho obyvatel hlásilo pozorování UFO.

panev02

Schéma letounu a umístění pístových motorů

Pilotování letounu si vyzkoušel i slavný aviatik Charles Lindbergh. Letadlo se ukázalo jako poměrně spolehlivé a dobře ovladatelné. Byla tak potvrzena funkčnost koncepce samokřídla, která ovšem nebyla nikdy plně využita. Letadlo tak skončilo v muzeu v Silver Hill v Marylandu.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Haunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemství

Haunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemství

Prý se jednalo o diskovité letadla vyvíjeného nacistickým Německem během druhé světové války, jeho existence nebyla objektivně potvrzena. Haunebu mělo údajně patřit mezi německé Wunderwaffen (zázračné zbraně).

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Rychlostí přes 500 km/h, letící těsně nad hladinou jako vznášedlo. Dokáže se vznést i jako letadlo a plout jako loď. Ekranoplán je ideální stroj na výsadek a bleskové útoky. Rusko znovu plánuje výrobu těchto drahých, ale účinných bojových prostředků.


Tak tohle bylo těsně...

Tak tohle bylo těsně...

Střelec ve věži málem zasažen

Tak tohle bylo o fous..

Tak tohle bylo o fous..

Notná dávka štěstí