Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Letoun Kalinin K-7 - sovětský obr s rozpětím 53 m z 30. let

15. říjen 2016 Top Banner 660x132

Byl to prototyp sovětského obřího letounu navrženého a postaveného začátkem 30. let 20. st. Do budoucna byly zvažovány další tři varianty: těžký bombardér, dopravní letadlo a výsadkový letoun. Po třech měsících letových zkoušek ale došlo k nehodě, při níž byl první prototyp zcela zničen. V roce 1935, před dokončením dalších dvou strojů, byl program definitivně ukončen, konstrukce tehdejších letounů se totiž vydala již jiným směrem. Spolu s Tupolevem ANT-20 patří ke konstrukčním pokusům o vytvoření gigantického letounu v 30. letech v SSSR.

Letoun Kalinin K-7 - sovětský obr s rozpětím 53 m z 30. letLetoun Kalinin K-7 - sovětský obr s rozpětím 53 m z 30. let

01Opravdu obrovské rozměry

Práce na projektu byly zahájeny koncem 20. let. Konstrukční dokumentace byla dokončena v roce 1932. Pro montáž tak velkého stroje musela být postavena dokonce nová hala. Na dvoře Charkovského leteckého závodu nejprve vyrobili dřevěnou maketu v měřítku 1:1. Prototyp se začal vyrábět v listopadu ´32 a v rekordním čase, za pouhých 9 měsíců, byl dokončen. První testy však ukázaly na nedostatečnou tuhost konstrukce, projevovaly se nežádoucí vibrace a letoun tak musel být vyztužen.

02Jeden z úplně prvních letů toho kolosu

Po úpravách K-7čka poprvé vzlétl v ranních hodinách 21. srpna 1933. Ovládání stroje bylo snadné, letoun provedl nad, dnešním ukrajinským, Charkovem několik okruhů a úspěšně přistál, zkušební lety pak pokračovaly další 3 měsíce. Nakonec bylo naplánováno měření rychlosti lety, kdy měl stroj proletět 3× ve výšce 100 m při plné rychlosti. Při příletu k prvnímu měření však letoun nečekaně začal ztrácet výšku a po nárazu do země a následném odskoku tvrdě dopadl a začal hořet.

Nehodu způsobilo rozkmitání ocasní části při plném výkonu motorů, s následným zlomením jednoho z ocasních nosníku. Stroj se tak stal neovladatelným. Tak či onak, bylo zadáno vyrobit do roku 1935 další dva prototypy – vojenskou a civilní verzi. Tyto stroje však už nebyly dokončeny, další rozvoj sovětského letectví se vydal jiným směrem.

05Povedený RC model

Klíčovým prvkem letounu bylo rozměrné křídlo s rozpětím ohromných 53 m, na svou dobu úchvatný rozměr, ve kterém byla zaintegrována většina zařízení. Křídlo bylo eliptické, s tak vysokým profilem více než 2 m, takže uvnitř mohli pohodlně procházet lidé. Ve střední části, byly umístěny prostory pro náklad a posádku. Směrem dopředu vystupovala kabina pro piloty, střelce, radistu, mechanika a navigátora. Letoun byl potažen duralem, konce křídel, v nichž byly umístěny palivové nádrže, byly potaženy plátnem. Na náběžné hraně křídla byla uchycena šestice motorů a uprostřed, na odtokové hraně, ještě sedmý s tlačnou vrtulí.

04Originální tvary a typ

Ocasní plochy byly s křídlem spojeny dvěma nosníky trojúhelníkového průřezu se stanovišti střelců. Zdvojené svislé ocasní plochy nebyly umístěny v ose nosníků, ale blíže středu, aby střelec na zadním stanovišti nebyl ohrožován pohybujícím se směrovým kormidlem. S ohledem na pevnost a co nejnižší hmotnost byla konstrukce svařena z chromem a molybdenem legovaných ocelových trubek. Na svou dobu převratná novinka.

06Kdo ví, čeho všeho by byl K-7 schopen, kdyby se nestal slepou větví

Posádkou toho letounu bylo 12 mužů, letoun prázdný vážil 21 tun a mohl nést náklad až dalších 19 tun. Maximální rychlost byla 234 km/h. Vyzbrojen byl  osmi 20 mm kanóny a osmi kulomety 7,62 mm, celkem s sebou také mohl nést téměř 17 tun bomb.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Mi-26 - sovětský super těžký vrtulník

Mi-26 - sovětský super těžký vrtulník

Jedná se o nejtěžší, největší a nejvýkonnější sériově vyráběný vrtulník. Tento vrtulník byl zkonstruován na základě požadavku letectva SSSR na těžký víceúčelový transportní vrtulník. První prototyp stroje vzlétl v zimě roku 1977. Tenhle kolos unese váhu rovnou 38 aut!

SR-71 Blackbird - špionážní letoun

SR-71 Blackbird - špionážní letoun

Studená válka v plném proudu a USA, chce nové špionážní letadlo. Tak CIA vytvoří několik klamných projektů, díky kterým od Sovětů nakoupí titan na stavbu letadel. To je sranda co?! Další zajímavosti o tomhle krasavci ve článku ;-)


Suchoj Su-24 v akci!

Suchoj Su-24 v akci!

Suchoj Su-2 je nadzvukový, dvoumístný, dvoumotorový taktický bombardér určený pro boj za každého počasí, vyvinutý v ještě v SSSR. Nyní můžete kouknout jak to vypadá když jde do boje.

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Výsadek nevyšel – humvee plachtilo několik set metrů

Letecký výsadek, který provedlo americké letectvo se úplně nepovedl. Tři vozidla HMMWV padalo několik set metrů volným pádem přímo na zem. Vozidla byla shozena nad Německem, kde cvičení také probíhalo a jak je vidno, několik aut hned mohli odepsat.