Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

M65 Atomové dělo – Annie

1. březen 2016 Top Banner 660x132

Ve videu uvidíte test atomové bomby, který proběhl v Mohavské poušti. Jedná se o atomovou bombu, která byla vystřelena ze speciálně upraveného děla - tzv. "Atomové Annie". Střela se silou výbuch 15 kilotun (je stejně jako Little Boy, který srovnal se zemí Hirošimu), měřila 130 cm, vážila 365 kg a letěla rychlostí 629 m/s do vzdálenosti 10 km.

M65 Atomové dělo – AnnieM65 Atomové dělo – Annie

Annie
(Annie z blízka)

Na jaderné střelnici se kvůli testu sešlo přes 3000 vojáků, vysokých důstojníků a kongresmanů. Vypálený atomový granát explodoval po 19 sekundách ve výšce 160 metrů nad zemí. (Little boy vybuchnul v 580 metrech nad zemí)

test
(pozorování samotného výbuchu)

Děl tohoto typu se vyrobilo dvacet. Americká obluda trpěla nadváhou, dělo vážilo 76 tun, což je už poměrně závažná hmotnost pro přepravu. Její přesun byl prováděn dvěma nákladními automobily. Vykládání, montáž, nastavení pro boj na místě trval tří až šest hodin, podle zkušeností a dovedností týmu techniků. Dostřel této zbraně byl okolo 30 kilometrů.

podvozek
(podvozek Annie)

Tyto jaderné dělostřelecké komplexy byly rozmístěny v Evropě. Jaderné dělostřelecké prapory byly Američany nakonec rozpuštěny v prosinci 1963, a veškeré další práce v této oblasti jsou ukončeny. Naštěstí se však nikdy z žádného z nich v opravdovém boji nevystřelilo. Stačil jen jediný výstřel, který měl vliv na úspěšnost jednání o ukončení války v Koreji. Příměří bylo podepsáno 27. července 1953.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Stonožka - dělo se 130 metrovou hlavní a dostřelem až 200km!

Stonožka - dělo se 130 metrovou hlavní a dostřelem až 200km!

Dělo Stonožka, které měla hlaveň dlouhou neuvěřitelných 130m a ohromný dostřel až 200km. Dělo bylo natolik obrovské, že muselo být samo zabudováno do skal ve Francii. Mělo pouze a jeden jediný cíl – Londýn. Ten ovšem dělem ostřelován nikdy nebyl, co se tedy stalo?

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

Spojené státy mají nový torpédoborec, je největší, před radary je neviditelný a vypadá jako plovoucí pyramida. A k tomu ještě má mít elektromagnetické pulzní dělo, které vystřelí desetikilogramový projektil na vzdálenost až 150 kilometrů.


Railgun – ultimátní elektromagnetické dělo

Railgun – ultimátní elektromagnetické dělo

Patentováno už v roce 1919 a znovu objeveno za druhé světové války. Tehdy všechny limitovala technologie, dnes už se vesele střílí. Ohromné dělo, které neuvěřitelnou silou dokáže rozpohybovat projektil na rychlost přes 6000 km/h má neuvěřitelný dostřel 200 km.

Muž, jenž přežil dva atomové výbuchy

Muž, jenž přežil dva atomové výbuchy

Tsutomu Yamaguchi je uznán japonskou vládou jako oficiálně jediný přeživší atomových výbuchů v Hirošimě a Nagasaki.