Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Mobilizace 1938 – když šlo Československo do zbraně

24. září 2016 Top Banner 660x132

Téměř celý český a slovenský národ už několik dní u rozhlasových přijímačů čekal na opatření k obraně vlasti. V Evropě to vřelo a všem bylo jasné, že vyjednávání neskončí tím, že se v rukou budou držet pouze psací pera, budou držet i pušky… Většina československého obyvatelstva přijala zprávu o opatřeních vlády k obraně republiky a o mobilizaci armády s uspokojením a nadšením. Těžko říct jak by moderní česká společnost reagovala, ale optimisticky věřím, že podobně.

Mobilizace 1938 – když šlo Československo do zbraněMobilizace 1938 – když šlo Československo do zbraně

Mobilizace byla očekávaná, a proto proběhla rychle a úspěšně. Vysílání netrpělivě sledovali hlavně záložníci odvodních ročníků, kterých se měla mobilizace týkat. Proto se první záložníci začali soustřeďovat u svých útvarů prakticky ihned po vyhlášení onoho verdiktu.

02
Naši kluci byli odhodlaní bránit vlast jako málo kdo...

Mobilizace jako taková byla vyhlášena 23. září 1938 ve 22.00 hodin. Za 24 hodin byly u většiny vojenských útvarů prezentovány 3/4 povolaných záložníků, to je dost dobré číslo. Na obranu milované vlasti bylo povoláno 18 ročníků první zálohy a náhradní zálohy všech zbraní a služeb, dále část příslušníků II. zálohy – potřebných specialistů.

01Dnes už víme, že to všechno dopadle relativně dobře - Byli jsme a budem

Do zbraně bylo celkem povoláno neuvěřitelných 1 250 000 mužů včetně těch, kteří byli povoláni již před začátkem mobilizace. ČSR měla tehdy k dispozici 350 tanků, 5 000 dělostřeleckých hlavní a 950 bojových letounů. Všechny asi napadá ta těžká otázky obrany naši vlasti a klasické „Co by kdyby“, ale tohle už je debata na dlouhé zimní večery…

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Čtěte také...

Armáda ČSR - 1938

Armáda ČSR - 1938

Československá armáda

Cvičná mobilizace

Cvičná mobilizace

Jak by vypadala cvičná mobilizace?


Chladné zbraně v akci - brutální efekt

Chladné zbraně v akci - brutální efekt

Jak se bojuje dnes asi všichni víme. Napadlo Vás ale jaké bylo bojovat ve Středověku s takovým gotickým mečem v ruce? A co ještě hůř, kdybyste byli takovou zbrani zasaženi uprostřed bitvy? Jestli chcete vidět brutální efekt žleza neváhejte a koukněte na video.