Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Na život a na smrt - Operace Red wings

3. únor 2016 Top Banner 660x132

Hlavním cílem měl být Tálibánský velitel známý pod jménem Ahmad Šah a to jeho zajmutí či zabití. Jako výsledek několika patrol v oblasti se podařilo získat dostatek informací a připravit podklady pro misi. Tento úkol byl svěřen čtyřčlennému týmu SEALs (volací znak Spartan 01) - velitel M.P. Murphy, dále M. Axelson, D. Dietz a M. Luttrell.

Na život a na smrt - Operace Red wingsNa život a na smrt - Operace Red wings

filmoví a reální
představitelé

Operace Red Wings začala výsadkem čtyřčlenného týmu do místa asi 2 a půl kilometru vzdáleného od zájmové oblasti. Po dvou dnech nasazení v operační oblasti odhalili jednotku místní pastevci koz. Tým se po poradě rozhodl, že pastevce nechá jít. Ti jejich přítomnost okamžitě nahlásili Ahmedu Šahovi. Ten okamžitě nařídil začátek lovu na SEALs.

Později téhož dne byli SEALs obklíčeni desítkami Talibánců. Začal jejich poslední boj. Tým byl zatlačen dolů z hor a byl ve strategické nevýhodě, obklíčen ze tří stran. Jedinou šancí bylo zavolat posily. Toto bylo možné pouze z nekrytého vyvýšeného místa. Velitel Murphy tento úkol podstoupil. Byl několikrát postřelen, avšak podařilo se mu odeslat zprávu, ještě než podlehl svým zraněním. Poté, co padl Dietz, se Luttrell a Axelson stáhli na poslední možné místo nad skalním převisem. Zde se bránili až do momentu, kdy tuto pozici zasáhlo RPG. Luttrell byl odhozen ze skály dolů, což, jak se později ukázalo, byl jeden z momentů, které mu zachránily život. Axelson pokračoval v boji, než padl.

Velitelství mezitím poslalo záchranný vrtulník. Při pokusu vysadit pozemní jednotku, aby se mohla zapojit do pátrání a boje byl, ale vrtulník CH-47 Chinook, který je dopravoval, zasažen raketou z RPG-7. Ta zasáhla zadní rotor a v zásadě sestřelila vrtulník. Záchranný vrtulník i s šestnácti muži na palubě, poté co pilot ztratil kontrolu nad strojem, narazil do skalní stěny.
Talibánci ohledávající místo boje Luttrella nenašli a tak se poté co se probral, mohl vydat na cestu. Se střelným zraněním a zlomeninami urazil sedm mil, než byl nalezen pastevcem koz. Ten jej vzal do vesnice, kde ho ukryli. Po několika dnech jej vyzvedly záchranné síly spojenců.

záchranný
vrtulník

Mezi tím byla zorganizovaná záchranná mise s dalšími jednotkami jak z řad SEALs a Rangers tak i několik jednotek speciálních sil Afghánské národní armády. Výsledkem celé operace bylo úspěšné vyzdvižení všech těl zabitých operátorů amerických sil pro speciální operace a také nalezení a vyzdvižení posledního přeživšího – Marcuse Luttrella.

Operace Red Wings se spolu s několika dalšími, například bitvou o Mogadišo v roce 1993 a sestřelením vrtulníku s volacím znakem Extortion 17 v roce 2011, zapsala do historie speciálních operací jako jedna z těch, které stály příliš mnoho životů operátorů speciálních sil.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Život operátora - Žít jako lev

Život operátora - Žít jako lev

Jaké je to být operátorem, a co se za tím skýtá? Strach je reakcí, kuráž rozhodnutím!

Buddy zachrání život vojákovi, kterého postřelil sniper !

Buddy zachrání život vojákovi, kterého postřelil sniper !

SGT. Nathan McCool z Bravo Company, 2nd Battalion, 6th Infantry Regiment, 1st Armored Division dislokované v německém Baumholderu byl v roce 2006 zasažen sniperem v iráckém Ramádí. Život mu zachránil duchapřítomný parťák !


Bílá smrt

Bílá smrt

Bílá smrt Simo Häyhä během svého tří měsíčního působení ve finské armádě zabil více než 700 sovětských vojáků. Z nich 505 odstřelovací puškou a přes 200 dalších samopalem Suomi.