Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Nacistický systému Vampir - účinný ale pozdě

9. květen 2016 Top Banner 660x132

Němci se začali už ve třicátých letech zabývat vývojem přístroje pro noční vidění. K opravdovému funkčnímu zbraňovému systému se ale dopracovali až v roce 1944. Jejich přístroj se jmenoval Vampir ZG 1229. Šlo o reflektor upevněný na útočné pušce StG 44, na kterém byl infračervený filtr a pod reflektorem byl umístěn dalekohled. Systém měl rovněž dosah asi 70 metrů a byl napájen kabelem z akumulátoru, který si nesl voják na zádech.

Nacistický systému Vampir - účinný ale pozděNacistický systému Vampir - účinný ale pozdě

noční
(model vojáka jednotky Nachtjäger)

Jenže jak to u podobných novinek bylo, na bojiště se jich dostalo málo a v případě Německa pozdě. Bylo jimi vybaveno několik rot tzv. Nachtjäger, tedy nočních střelců. Tyto jednotky byly cvičeny speciálně k nočnímu boji a byly pro nepřítele smrtelným nebezpečím. Vampir používali také němečtí snipeři, kteří si jej montovali na své pušky. Výsledky byly podle všeho dobré, ale na zastavení nepřítel to už stačit nemohlo.

Podobné zařízení Němci instalovali také na tanky Panther. I zde se ukázalo, že zařízení dává už tak zabijáckému tanku velkou výhodu. Bylo jich takto vybaveno kolem devadesáti. Jejich využití není příliš dobře zdokumentováno, byly nasazeny na východní frontě při útoku u Budapešti, v bojích kolem Vídně a v bitvě o Berlín. Němci zkoušeli nejrůznější infračervené zaměřovače instalovat i na další obrněná vozidla, například na kulometech transportérů.

vampir
(Vampir na transportéru)

Válku Vampir nezměnil a ani změnit nemohl, ale po válce padl jako cenná kořist do rukou Američanů. Ti sice také experimentovali s vývojem infračervených zaměřovačů, ale do bojů se jim podařilo dostat jen nějakých 60 kusů určených pro odstřelovací pušky. Použili je v bojích na Okinawě. Německé systémy byly výrazně dokonalejší, takže Američanům pomohly v dalším rozvoji této technologie.

Dnes patří infračervené zaměřovače k běžné výbavě mnoha typů útočných a odstřelovacích pušek. Speciální jednotky by se bez nich neobešly.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 6x


Čtěte také...

Haunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemství

Haunebu – nacistický létající talíř, fikce nebo tajemství

Prý se jednalo o diskovité letadla vyvíjeného nacistickým Německem během druhé světové války, jeho existence nebyla objektivně potvrzena. Haunebu mělo údajně patřit mezi německé Wunderwaffen (zázračné zbraně).

Střely Javelin - vystřel a zapomeň

Střely Javelin - vystřel a zapomeň

Proti tankové řízené střely Javelin ve výzbroji US Army od roku 1996. Díky systému vystřel-zapoměň a svislému směru dopadu je tato zbraň velkým protivníkem všech tanků a dokonce i helikoptér. Video ze cvičení střelby z těchto mazlíků od US Army.


Britské jaderné ponorky stále fungují na Windows XP

Britské jaderné ponorky stále fungují na Windows XP

Jaderné ponorky britského královského námořnictva a jaderné zbraně Velké Británie jsou v rukách zastaralého operačního systému.

Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Ruský špion se směje pár vteřin před smrtí

Fotografie byla pořízena v listopadu 1942 v lese u města Rukajärvi v západní Karélii. Právě tady vedla fronta mezi sovětskou a finskou armádou. Finové zde chytili špiona a rozhodli se jej popravit. On se však při popravě smál.