Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Nebeský jeřáb - Sikorsky CH-54 Tarhe

1. srpen 2016 Top Banner 660x132

CH-54 Tarhe je americký dvoumotorový těžký transportní vrtulník postavený společností Sikorsky Aircraft Corporation pro Armádu Spojených států amerických. Jeho pojmenování „Tarhe“ je podle náčelníka indiánského kmene Wyandottů, jehož přezdívka byla „The Crane“ - jeřáb. Civilní verzí je tohoto vrtulníku kostrilvce, je typ Sikorsky S-64 Skycrane.

Nebeský jeřáb - Sikorsky CH-54 TarheNebeský jeřáb - Sikorsky CH-54 Tarhe

01

Obecně se mu přezdívá Skycrane, tedy z angličtiny do češtiny Nebeský jeřáb, a to je taky přesně to k čemu byl konstruován. Byl určen k přepravě výzbroje, rozměrných nákladů, záchraně poškozených letadel a vrtulníků do hmotnosti přes 9 tun! Trup tvořil celokovový skořepinový nosník, na jehož hřbetě byly uloženy dva turbohřídelové motory.

Technické údaje

  • Délka: 26,97 m
  • Výška: 7,75 m
  • Prázdná hmotnost: 8 980 kg
  • Posádka: 3
  • Maximální rychlost: 240 km/h
  • Cestovní rychlost: 185 km/h

Záběry z Války ve Vietnamu, v druhé polovině videa můžete viděl nebeský jeřáb v akci:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Čtěte také...

CH-53E Super Stallion - řádný macek mezi vrtulníky

CH-53E Super Stallion - řádný macek mezi vrtulníky

Největší a nejtěžší vrtulník v ozbrojených složkách USA. Určen zejména k přepravě osob, nákladu nebo k výsadkovým a záchranným operacím. Uživateli je pouze Americké námořnictvo, USMC a Japonské námořní obranné síly. Na palubu se vleze 37 osob a frčí 315 km/h.

Trhač sedmikrásek - 6800kg těžká bomba, to si poradí i s plevelem

Trhač sedmikrásek - 6800kg těžká bomba, to si poradí i s plevelem

Tato obří bomba s váhou neskutečných skoro 7 tun byla vyvinuta pro Válku ve Vietnamu, Američané potřebovali čas od času vyčistit dřungli... i se stromy a vlastně vším živým, tato bomba je pro člověka smrtelná i na 300m.


Výsadek z vrtulníku rovnou do moře

Výsadek z vrtulníku rovnou do moře

Voda je rozčeřená od lopatek obrovského vrtulníku Stallion a hladina je jen pár metrů pod mariňákem. Prvně letí člun Zodiac a pak za ním hnedka jeho posádka. Piloti přidržují borce u výskoku, není to žádná hračka. Povedení video přímo ze cvičení.