Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Největší vznášedlo světa Zubr – 3 tanky nebo 360 vojáků, rotační kanóny a 117 km/h

20. červen 2016 Top Banner 660x132

Vývoj vznášedel této třídy byl zahájen roku 1978, stavba začala roku 1985 a od roku 1988 začala jejich služba v sovětském námořnictvu. Vznášedla staví jak ruská loděnice Almaz v Petrohradu, tak ukrajinská loděnice Morje ve Feodosiji.

Největší vznášedlo světa Zubr – 3 tanky nebo 360 vojáků, rotační kanóny a 117 km/hNejvětší vznášedlo světa Zubr – 3 tanky nebo 360 vojáků, rotační kanóny a 117 km/h

01
Hrubé schéma vznášedla

Čínská lidová republika objednala čtveřici vznášedel v hodnotě 315 milionů dolarů u ukrajinské firmy Ukroboronprom. První pár postavila loděnice ve Feodosiji a druhý má být postaven v Číně pod ukrajinským dohledem. Pro přepravu vznášedel čínské námořnictvo staví speciální třídu poloponorných plavidel.

2
V plné kráse, všimněte si výzbroje

Vznášedla jsou vybavena příďovou a záďovou rampou pro vykládku nákladu na vyloďovací pláž. Jedno vznášedlo unese 130 tun nákladu – například tři tanky nebo osm bojových vozidel pěchoty, deset obrněných transportérů nebo 360 plně vybavených vojáků.

03
Výsadek pěchoty

K palebné podpoře výsadku slouží dva raketové komplety, každý pro vypouštění dvaadvaceti 122mm neřízených střel. Proti napadení ze vzduchu slouží čtyři čtyřnásobné protiletadlové raketové komplety krátkého dosahu Igla-1M a dva systémy bodové obrany AK-630M, každý se šestihlavňovým 30mm rotačním kanónem.

05
rotační kanóny

Vznášedla mají tři plynové turbíny o výkonu 30 300 koní pro pohon a dvě plynové turbíny o výkonu 20 200 koní pro vztlak. Pohyb vpřed zajišťují tři čtyřlisté stavitelné vrtule o průměru 5,5 metru, v trupu jsou dále čtyři ventilátory s vrtulemi o průměru 2,5 metru. Nejvyšší rychlost dosahuje 63 uzlů, což je asi neuvěřitelných 117 km/h.

 

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Video - nabíjení rotační kanon letounu A-10

Video - nabíjení rotační kanon letounu A-10

A-10 Thunderbolt je známý svým výkonným 30mm rotačním kanonem General Electric GAU-8/A Avenger. Právě tahle zbraň z něj dělá smrtícího zabijáka tanků, která je stále ve výzbroji amerického letectva. Nic lepšího se totiž zatím nepodařilo vymyslet. Podívejte se, jak se nabíjí jeho rotační kanon.

Gustav a Dora - největší děla historie

Gustav a Dora - největší děla historie

Nacisté v Německu byli v mnoha směrech megalomani, ale jejich inženýři často při vytváření zbraní předběhli svou dobu. Opravdu kolosální byl projekt velkých obléhacích děl Gustav a Dora, které měly ráži 800 mm!


Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Rychlostí přes 500 km/h, letící těsně nad hladinou jako vznášedlo. Dokáže se vznést i jako letadlo a plout jako loď. Ekranoplán je ideální stroj na výsadek a bleskové útoky. Rusko znovu plánuje výrobu těchto drahých, ale účinných bojových prostředků.

Střelnice těžké techniky – tanky, raketomety a bitevní vrtulníky

Střelnice těžké techniky – tanky, raketomety a bitevní vrtulníky

Americké a Jihokorejské jednotky se sešly aby rozstříleli jedno údolí – střelnici, doslovy na kaši. A když mluvíme o „velkých“ zbraních tak nemáme na mysli nic menšího než letouny A-10 Thunderbolt, vrtulníky AH-1 Cobra a AH-64 Apache, těžké tanky M1 Abrams, jihokorejské raketomety HIMARS M142, vozid…