Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

opravdový Kapitán Amerika: sice vojín, ale za jedno odpoledne zabil 50 Němců, získal hromadu medailí a dostal se do Hollywoodu

22. květen 2016 Top Banner 660x132

Pro Murphyho to všem začalo vyloděním na Sicílii při Operaci Husky. Společně se 3. divizí vyháněl Němce z Messiny a poté se za nimi hnal do jižní Itálie. Jenže v těchto bojích ještě nic nenasvědčovalo tomu, že Murphy, syn irského emigranta, bude bůhví jaký válečník.

opravdový Kapitán Amerika: sice vojín, ale za jedno odpoledne zabil 50 Němců, získal hromadu medailí a dostal se do Hollywooduopravdový Kapitán Amerika: sice vojín, ale za jedno odpoledne zabil 50 Němců, získal hromadu medailí a dostal se do Hollywoodu

V blátivém předmostí u Anzia to nebylo o mnoho lepší, navíc tam přijel, až když hlavní boje skončily, a tak ho tam čekala jen urputná poziční zákopová válka doprovázená neustálým ostřelováním. Přesto už zde projevoval mimořádnou odvahu a velitelé si ho začínali všímat.

bbb
(pláže obsazené spojenci po vylodění v Itálii)

Zlom nastal ještě později, při Operaci Dragoon, tedy vylodění v jižní Francii v roce 1944. Přestože obrana Němců zde byla mimořádně slabá, padl zde Murphyho nejlepší kamarád Lattie Tippton, také tvrdý chlapík z Texasu. Kamaráda mu zabil jakýsi voják Wehrmachtu, střelil přímo do srdce v době, kdy všichni Němci kolem už mávali bílými vlajkami, Murphy tehdy propadl vražednému šílenství. Postřílel svou karabinou veškeré osazenstvo zákopů a naházel na ně ruční granáty. Když skončil, všude byli mrtví Němci, a Murphy dostal svou první stříbrnou medaili. V citaci k medaili bylo uvedeno, že: "Murphy zcela sám dobyl a ovládl horský hřeben držený nepřítelem."

Od té doby se v něm něco zlomilo. Vyhledával nebezpečí, chodil dobrovolně na hlídky, pouštěl se do smrtelně odvážných misí a také byl několikrát raněn. Zároveň ovšem začal sbírat vojenské medaile a na velitelství už nebyl žádným neznámým vojínem.

jendotka
(Murphyho jednotka)

Vrchol jeho vojenské kariéry nastal při bojích u obce Holtzwihr v Alsasku v lednu roku 1945. Postupujícím Američanům se propadl most přes řeku Ill, takže jejich tanky nemohly dál. Na druhém břehu řeky tak stála jen osamocená Murphyho rota B a obec Holtzwihr přeplněná Němci. Jejich útok byl nevyhnutelný a vojáci roty B drkotali hrůzou zuby. Murphy je poslal všechny asi půl kilometru zpět, sám se uvelebil s karabinou a polním telefonem ve vraku amerického stíhače tanků. Na tři stovky Němců a šest tanků se hnalo přímo na něj. Murphy po nich pálil ze své karabiny a do telefonu zadával souřadnice pro dělostřeleckou palbu. Když se ho Němci snažili obklíčit, začal po nich střílet z kulometu, který na stíhači tanků zůstal. Když se do boje zapojila i americká letadla, Němci raději ustoupili.

Murphy oficiálně zabil toho odpoledne 50 Němců, další stovky jich zahnal na útěk, stejně tak jejich moderní tanky. Dostal Medaili cti, druhou stříbrnou hvězdu a celkově posbíral za války na třicet vyznamenání včetně francouzských. Z války ho raději stáhli, protože svého nejvíce vyznamenaného muže nechtěli ztratit v posledních týdnech války.

hhh
(ilustrace bitvy o obec Holtzwihr)

Murphy byl po válce legenda. Časopis LIFE ho dal na obálku, stal se hercem, Hollywood ho obsadil do čtyřicítky filmů včetně filmu o něm samém. Napsal také bestseller Do pekla a zpět, kde líčil svá vojenská dobrodružství. Audie Murphy zemřel v roce 1971 při letecké havárii v americké Virginii. Bylo mu pětačtyřicet let.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 12x


Čtěte také...

Americký výsadkář v zoufalství zastřelil 21 Němců během pár vteřin

Americký výsadkář v zoufalství zastřelil 21 Němců během pár vteřin

Leonard A. Funk byl nejvíce vyznamenávaný výsadkář za celou Druhou světovou válku. Záslužný kříž, Stříbrná hvězda, Bronzová hvězda, Medaile cti a tři Purpurová srdce… Jak to muž, kterému se říkalo Napoleon, dokázal?

Přistání F-15 bez křídla aneb jedno křídlo stačí drahoušku

Přistání F-15 bez křídla aneb jedno křídlo stačí drahoušku

V roce 1983 se srazily dva letouny izraelské armády při nácviku boje.


Zubař, co zabil 98 nepřátel, než oni zabili jeho

Zubař, co zabil 98 nepřátel, než oni zabili jeho

Benjamin Salomon byl především lékař. V rozhodujícím okamžiku se však možná právě z lékařské cti, dokázal obětovat a tím zachránit spoustu raněných. A přibral s sebou i 98 nepřátel.

Skutečný Rambo - zabil 175 nepřátel, byl 18krát zraněn a šel po něm tygr

Skutečný Rambo - zabil 175 nepřátel, byl 18krát zraněn a šel po něm tygr

V Bílém domě převzal Medaili cti dnes více než osmdesátiletý Bennie G. Adkins. Medaili dostal za hrdinství, které projevil v neuvěřitelném dobrodružství ve válce ve Vietnamu. Podle jeho příběhu by se totiž klidně mohl natočit film Rambo.