Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Pancéřovaný kostlivec – Skeleton tank

25. září 2016 Top Banner 660x132

Ještě před zapojením do první světové války vznikaly v USA první projekty tanků, z nichž část působila celkem konvenčně a klasicky, zatímco některé byly opravdu bizarní a originální. Do té druhé a zajímavější kategorie patřil i tzv. Skeleton Tank, jehož prototyp postavila v roce 1918 firma Pioneer Tractor Company.

Pancéřovaný kostlivec – Skeleton tankPancéřovaný kostlivec – Skeleton tank

01

Jak už asi název napovídá těm, co umí alespoň něco anglicky, šlo o jakousi „kostru“ tanku, jež sice vzdáleně připomínala první britské tanky s kosodélníkovým profilem a pásy obíhajícími po obvodu korby, avšak na rozdíl od nich neměl tento „kostlivec“ pancéřované boky korby. Na kovovém rámu uprostřed byla upevněna pancéřovaná kabina, ve které měla své místo dvoučlenná osádka, do níž kromě řidiče náležel i velitel a střelec v jedné osobě, jenž obsluhoval kulomet Browning ráže 7,62 mm v otáčivé věžičce.

02

Pohon zajišťovala dvojice motorů s celkovým výkonem 75 kW, což stačilo na pohyb rychlostí 8 km/h. To zajisté působí úsměvně, ale nezapomínejme, že tehdy 8 km/h byla zcela standardní rychlost tanků, protože od nich koneckonců nikdo nic moc ani nežádal než vlastně podporovat postupující pěchotu.

03

Skeleton Tank vážil pouhopouhých 9 tun, pro srovnání britské „krabice“ se svou váhou blížily 30 tunám. Při tom všem ale pancéřová ochrana Skeletonu byla prakticky stejná, protože pancíř jeho kabiny měl tloušťku půl palce (12,7 mm). Zkoušky nakonec ukázaly, že z hlediska průchodnosti v těžkém terénu, zejména pokud jde o překračování zákopů, se „kostlivec“ britským vozidlům také vyrovná, jenže konec Zákopové války způsobil, že nakonec vznikl pouze jeden jediný exemplář.

03

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Ruský veterán po mnoha letech našel svůj tank

Ruský veterán po mnoha letech našel svůj tank

Jak velké asi bylo překvapení jednoho ruského veterána, který v malém městě objevil svůj tank, se kterým se prošel celou Druhou světovou válkou. Tank T-34 sloužil jako pomník.

Tank M60 Patton - 52 tun americké svobody

Tank M60 Patton - 52 tun americké svobody

Bylo vyrobeno přes 15 000 kusů a ve službě jsou od roku 1961. Prošel si mnoha modernizacemi a ve Studené válce stával v prvních linií. V Berlíně naštěstí jen zastrašoval zato Izraelci s tanky M60 dokázali divy v bojích proti svým arabským sousedům, např. při Bleskové válce.


Tank T-72M4 CZ – česká těžká váha

Tank T-72M4 CZ – česká těžká váha

Modernizovaný bojový tank T-72M4 CZ, oproti svému předchůdci má lepší palebné vlastnosti a jeho vybavení není taky vůbec zlé. Se svou váhou sice nepatří mezi nejtěžší tanky světa, takový moderní tank Abrams váží asi ještě o polovinu více, ale určitě jej můžeme nazvat těžkou váhou v rámci naší České …