Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Pohřebiště tanků - Ukrajinský Charkov

26. květen 2016 Top Banner 660x132

Tanky se během studené války vyráběly v ohromných množstvích, především v Sovětském svazu. Postupem času zastaraly a dnes jsou z nich nepotřebné tuny kovu.¨

Pohřebiště tanků - Ukrajinský CharkovPohřebiště tanků - Ukrajinský Charkov

011

Problémem je, že jejich likvidace a rozřezání stojí mnohonásobně více, než je jejich cena nebo cena materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Stroje tak stojí opuštěné v různých skladech a depotech, v zemích bývalého Sovětského svazu se dokonce občas nechávají opuštěné uprostřed lesů. Jeden takový tichý hřbitov tanků je i v charkovském závodě dopravního strojírenství na Ukrajině.

022

Charkovská továrna byla jedním z největších výrobců tankové techniky v SSSR a dodnes se zde tanky opravují a modernizují. Specializují se tam na tanky T-64, T-72 a T-80, na dieselové motory 5TDF and GTD-1250 a nejnověji na typy T-84/T-84-120 Oplot.

033

Strojírenská továrna v Charkově vznikla v roce 1895 jako Charkovská továrna na výrobu parovozů, později vyráběla různé dopravní prostředky a v roce 1928 u ní vznikla i tanková konstrukční kancelář Alexandra Morozova.

044

První tank, který tam vznikl, byl typ T-24 ve třicátých letech však stěžejní výrobu představovaly rychlé tanky řady BT. Během války se továrna přestěhovala za Ural, v roce 1945 se ale výrobní kapacity vrátily zpět do Charkova.

055

Samozřejmě za tu dobu se v ní vyráběly legendární T-34, a to i chvíli po válce, než přišel na přelomu 40. a 50. let typ T-54 těsně následovaný T-55. Těch se vyrobylo neuvěřitelné množství a dodnes jde o nejmasověji produkovaný tank historie. V roce 1957 pak byla charkovská továrna č. 75 přejmenována na Závod V. O. Malyševa. Vedle tanků se v letech 1956 až 1968 v charkovské továrně vyráběly i lokomotivy.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.55 hvězdiček / Hodnoceno: 11x


Čtěte také...

ruský Terminátor - podpora tanků ve městech

ruský Terminátor - podpora tanků ve městech

Luxusně zpracované video, ruského stroje zkonstruovaného na podporu tanků a dalších vozidel v městských oblastech. Skvělé záběry, detaily a slow motion. Podívejte se co tenhle krasavec dokáže.

T-55: pohled zevnitř velmi spolehlivého tanku

T-55: pohled zevnitř velmi spolehlivého tanku

Jestliže je útočná puška Kalašnikov AK-47 symbolem ruské výroby palných zbraní, pak tank T-54/55 je symbolem jejich tankové produkce. Je to nejdéle používaný tank na světě, drží stále rekord v počtu vyrobených kusů. Dodnes se s ním válčí.


Sturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dob

Sturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dob

Video věnující se jednomu z nejničivějších „tanků“ všech dob, gigantickému německému monstru Sturmtiger, které vzniklo jako reakce na boje ve městech a nutnosti likvidace celých budov. Nábojem byla 1,4 metru dlouhá raketa, která měla vlastní motor a vážila 345 kg. Takže pokud hrajete "Wotko", anebo …

Ukrajinská armáda - nadupané video

Ukrajinská armáda - nadupané video

Kvalitně zpracované video Ukrajinské armády, která tím jisto jistě chce všem ukázat, že se s ní stále ještě musí počítat a nemá se brát na lehkou váhu. Noční boj, těžká technika, záběry z boje a těžká technika.