Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Pořádný Brouček -82 tun a měl manipulovat s jadernými hlavicemi

7. říjen 2016 Top Banner 660x132

Armáda pochopitelně často pracuje s nebezpečnými materiály. Nejde jen o trhaviny a munici, ale třeba i o toxické nebo radioaktivní látky. Někdy je také třeba nutno působit přímo v prostředí, jež je zamořeno chemikáliemi či radiací. A právě za takovými účely vyrobila americká společnost General Electric roku 1961 naprosto výjimečné vozidlo, jež si objednalo americké letectvo.

Pořádný Brouček -82 tun a měl manipulovat s jadernými hlavicemiPořádný Brouček -82 tun a měl manipulovat s jadernými hlavicemi

01
název je zjevně sarkastický, jde totiž o pořádný kus Brouka

Počítalo se s ním právě pro manipulaci s radioaktivními materiály, například se součástmi jaderných reaktorů či jaderných hlavic, eventuálně i pro činnost přímo v reaktorové zóně v případě nějaké havárie či v místě zasaženém nukleární explozí. Oficiálně se nazývalo Vehicle-Mounted Manipulator, známější však bylo jako Beetle (tedy hezky česky Brouk).

02A jedna taky v barevném provedení

Základ pro prapodivný a mohutný stroj vytvářel podvozek, který pocházel ze samohybného protiletadlového kanonu M42 Duster. Na podvozku se nacházela mimořádně silně chráněná kabina, která se dokázala zvednout do výšky až 4,5 m a otáčet se vpravo nebo vlevo. Jen samotný kryt kabiny vážil přes sedm tun a čelní sklo bylo přibližně 60 cm silné!

03mohutný stroj s překvapivě jemnými pohyby, manipula s vajíčkem

Ke kabině byla připojena dvě manipulační ramena, každé o maximální délce 4,8 m. Pohyby ramen kopírovaly pohyby rukou operátora, a tak mohly být opravdu mimořádně precizní, doufám, že teď nejsem jediný, komu to připomnělo podobný biják s názvem Pacific Rim. Ale dál, tento Brouk 85 tun vážící sloužil až do roku 1964, kdy ho nahradily manipulátory na bázi obrněných transportérů M113.

04Tak už víme odkud přišla inspirace na americký biják Pavidic Rim, podoba je sand všem jasná, určitě by stálo za to si do Brouka sednout a udělat si třeba, no třeba vajíčka se slaninou...

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Taktická puška - perfektní instruktážní video od českých Hard Task

Taktická puška - perfektní instruktážní video od českých Hard Task

Pokud jste jen airsofťák nebo už profík z povolání, určitě budete mít zájem se kouknout na tohle opravdu povedené video od borců z Hard Task. Téměř v něm rozeberou pušky typu AR a českou Kosu do posledního šroubku. Pánové začínají originálním úvodem a během videa se probere jak základní manipulace s…

K2 Black Panther - jihokorejský hlavní bojový tank

K2 Black Panther - jihokorejský hlavní bojový tank

Velkovýroba byla zahájena v roce 2013 a první tanky K2 byly ozbrojeným složkám dodány v červnu 2014. Jeden tank K2 stojí přes 212 milionů českých korun. Váži 55 tun ale na silnici to dokáže vytáhnout na 70 km/h taky má slušnou palebnou sílu.


Kamov Ka-50 Černý žralok – nechcete, aby kousnul

Kamov Ka-50 Černý žralok – nechcete, aby kousnul

Báli jste se při sledování klasického film Čelisti? Tak tohle bude ještě lepší! Sedm a půl tuny sovětské oceli, se skoro dvěma tunami výzbroje, koaxiálními vrtulemi a z fleku 300 km/h. Tohle všechno je Kamov Ka-50.

CH-53E Super Stallion - řádný macek mezi vrtulníky

CH-53E Super Stallion - řádný macek mezi vrtulníky

Největší a nejtěžší vrtulník v ozbrojených složkách USA. Určen zejména k přepravě osob, nákladu nebo k výsadkovým a záchranným operacím. Uživateli je pouze Americké námořnictvo, USMC a Japonské námořní obranné síly. Na palubu se vleze 37 osob a frčí 315 km/h.