Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

První moderní tank byl Renault FT-17 prošel si První a bojoval i ve Druhé světové válce

18. květen 2016 Top Banner 660x132

Jeho masová výroba byla na svou dobu ohromující. Francouzi jich dokázali vyrobit 3800. V bojích u Ploissy-Chazelle 31. května 1918 napadla skupina těchto tanků německé pozice. Třicítka strojů dokázala prolomit německé pozice a zahnat nepřátele na ústup. Jenže tanková taktika tehdy ještě byla v plenkách a tanky neměly dostatečnou podporu pěchoty. Němci zjistili, že tanky nenásleduje příliš mnoho vojáků a dobyli pozice zpět. Renaulty se musely stáhnout, nicméně bylo zřejmé, že tato zbraň nasazená ve větším počtu může znamenat citelnou výhodu.

První moderní tank byl Renault FT-17 prošel si První a bojoval i ve Druhé světové válcePrvní moderní tank byl Renault FT-17 prošel si První a bojoval i ve Druhé světové válce

tf18

Generál Jean Baptiste Estienne žádal, aby se bojovalo podle nové taktiky, kdy se na německé zákopy budou řítit silné svazy těchto tanků. Tady někde se rodila speciální tanková taktika, jak ji později úspěšně praktikovali Němci za druhé světové války. Tank se také velmi zamlouval Američanům, kteří vyrobili licenčně tisíce těchto strojů. Tank byl po všech stránkách úspěšný a kvalitní, takže nebylo divu, že jej Francouzi měli ve výzbroji ještě v době, kdy se Hitlerova vojska hrnula do Francie.

tf17

Někde tady se zrodil mýtus, že Francie neměla ve druhé světové válce žádné moderní tanky a nasazovala do bojů obrněnce z první světové. Samozřejmě Renault FT-17 neměl mnoho šancí proti modernějším německým tankům, ale jeho role byla v té době už spíše průzkumná a podpůrná. Ani Francouzi si nemysleli, že lehký tank z roku 1917 může bojovat v tankových bitvách, přestože jich měli úctyhodných 1560 kusů. FT-17 byl vyzbrojen 8mm kulometem, později i 37mm kanonem. Pancéřování mělo maximálně 12mm, což bylo v roce 1940 už žalostně málo.

Tank se vyvážel do mnoha zemí světa, měla ho ve výzbroji i československá armáda, ale všechny vyřadila dříve, než vypukla druhá světová válka. Používali jej také Finové, objevil se na jugoslávské frontě i v Itálii.

Videjko jak se takový tančík vlastně ovládal a jak se z něj střílí:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Deset mýtů o První světové válce

Deset mýtů o První světové válce

Všichni válku nenáviděli, umírali jenom chudí, strategie se vůbec neměnila a vojáci celé roky trávili v odporných zákopech... tyto a další mýty Vám vyvrátíme v článku. Možná se dozvíte o něco nového.

Goliath - dálkově ovládaný mini tank Druhé světové

Goliath - dálkově ovládaný mini tank Druhé světové

Byl to první exemplář svého druhu, dálkově ovládaný mini tank. To co už dnes moderní armády využívají téměř denně se v roce 1940 stala novinkou. Němci původní plány ukradli Francouzům po anektování země. Tank měl široké uplatnění, jeho cílem byly bunkry, tanky, mosty nebo i kulometná hnízda a pěchot…


Šílenosti První světové války: holubi výsadkáři, falešné stromy a další

Šílenosti První světové války: holubi výsadkáři, falešné stromy a další

První světová válka dodnes zůstává v myslích lidí jako nekonečné válčení v zákopech za použití pušek, bodáků a granátů. Někdo si ještě možná vzpomene na první letadla nebo velké bitevní lodě, ale jinak není toto období dějin bráno jako studnice nových nápadů a inovací. Nic přitom není vzdálenější pr…

Nejzajímavější tanky II. světové války - gigant s 800mm dělem či první noční vidění

Nejzajímavější tanky II. světové války - gigant s 800mm dělem či první noční vidění

Druhá světová válka je pro mnohé nejzajímavější částí historie, a proto vám přinášíme další pikantnosti z daného období zaměřené na tanky.