Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Railgun – ultimátní elektromagnetické dělo

11. září 2016 Top Banner 660x132

Railgun česky bychom řekli elektromagnetické dělo, což bohužel nezní tak cool. Z principu je to elektricky napájená střelná zbraň, která urychluje vodivý projektil pomocí silného elektrického impulzu namísto tlakového účinku výbuchu běžně užívaného střelného prachu.

Railgun – ultimátní elektromagnetické děloRailgun – ultimátní elektromagnetické dělo

ttt
Výstřel je doprovázen masivním únim žhavé plasmy

Americké námořnictvo testovalo railgun v rámci projektu "Velocitas Eradico", který se dá z latiny přeložit jako "rychlost ničí". Tento railgun byl schopný vystřelit projektil rychlostí 5 Ma, tedy pětinásobek rychlosti zvuku a přesněji rychlost přes 6000 km/h. Dělo má neuvěřitelných dostřel 200 km.

Railgun, stejně jako hromda dalších věcí, ale není fenomén posledních let. Už v roce 1919 si francouzský vynálezce Louis Octave Fauchon-Villeplee nechal zaregistrovat americký patent na elektrické dělo. Během 2. světové války byl nápad oživen Joachimem Hänslerem ze zbrojního úřadu v nacistickém Německu, který navrhl protiletadlovou zbraň. Rychlost projektilu obsahujícího 0,5 kg výbušnin měla být 2000 m/s. Děla měla být namontována v bateriích po šesti, schopných vystřelit 12x za minutu. Tato úžasná zařízení však nebyla nikdy postavena. Po válce v roce byly provedeny podrobnější studie, které došly k závěru, že by tyto zbraně teoreticky fungovaly, ale potřebovaly by ohromné množství energie, technologie té doby bohužel nestačily.

Railgun se skládá ze dvou paralelních vodicích kolejnic, odtud také název zbraně, obklopených cívkami, které jsou připojeny ke zdroji elektrického napájení. Pokud je projektil vložen mezi kolejnice, uzavře se elektrický obvod. Elektrony putují od zdroje skrze negativní cívky a kolejnici na projektil a odtud na kladné cívky a kolejnici zpátky do zdroje. Projektil je tak urychlovaný pomocí Lorentzovy síly, která je vyvolána na nabitém nosiči elektrického proudu v projektilu pohybující se v přítomnosti magnetického pole, které vytváří elektrický proud procházející kolejnicemi. Lorentzova síla působí rovnoběžně se směrem kolejnic, projektil je pak urychlován stejným směrem.

r
fyzikální princip

To všechno zní perfektně a zjevně jde o ultimátní zbraň, přestože je princip poměrně jednoduchý, existuje několik technických problémů, které brání zavedení elektromagnetického děla do běžného provozu:

  • Railgun potřebuje obrovské množství elektrické energie pro provoz
  • Při výstřelu se tvoří plazma, které poškozuje vodící kolejnice. Ty se v současnosti musí vyměnit po několika výstřelech.
  • Síly působící na vodící kolejnice jsou příliš velké, což klade vysoké nároky na technické provedení.

Ale co, dost keců, chceme viděl palbu!

fNLrQhn5nLo

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

Spojené státy mají nový torpédoborec, je největší, před radary je neviditelný a vypadá jako plovoucí pyramida. A k tomu ještě má mít elektromagnetické pulzní dělo, které vystřelí desetikilogramový projektil na vzdálenost až 150 kilometrů.

Ultimátní zbraň – obrovské zrcadlo na orbitu Země, Němci s ním chtěli ničit celá města

Ultimátní zbraň – obrovské zrcadlo na orbitu Země, Němci s ním chtěli ničit celá města

Je to zřejmě nejšílenější nacistická tajná zbraň. Zrcadlo s průměrem 1,7 kilometrů umístěné na oběžnou dráhu mělo být zaměřené na konkrétní místa na Zemi. Města nebo části oceánů se měly roztavit koncentrovanými slunečními paprsky. Mělo to ovšem jeden háček, Němci nikdy nevzlétli do vesmíru.


Stonožka - dělo se 130 metrovou hlavní a dostřelem až 200km!

Stonožka - dělo se 130 metrovou hlavní a dostřelem až 200km!

Dělo Stonožka, které měla hlaveň dlouhou neuvěřitelných 130m a ohromný dostřel až 200km. Dělo bylo natolik obrovské, že muselo být samo zabudováno do skal ve Francii. Mělo pouze a jeden jediný cíl – Londýn. Ten ovšem dělem ostřelován nikdy nebyl, co se tedy stalo?

M65 Atomové dělo – Annie

M65 Atomové dělo – Annie

Ve videu uvidíte test atomové bomby, který proběhl v Mohavské poušti. Jedná se o atomovou bombu, která byla vystřelena ze speciálně upraveného děla - tzv. "Atomové Annie." Bomba měla stejnou sílu jako Little boy, který srovnal se zemí Hirošimu.