Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Rakety Topol-M – reakce Ruska na Hvězdné války

18. září 2016 Top Banner 660x132

Ruské označení РТ, tedy po našem RT, znamená "ракета твердотопливная","raketa na pevné palivo". Návrhem byl pověřen Moskevský institut termální technologie a výroba probíhala ve městě Votkinsk.

Rakety Topol-M – reakce Ruska na Hvězdné válkyRakety Topol-M – reakce Ruska na Hvězdné války

02Mobilní nosič raket

Vývoj rakety začal v pozdních 80. letech 20. století jako reakce na Amerikou strategickou iniciativu s cílem vytvořit systém ochrany Spojených států proti útokům strategických jaderných raket. Iniciativa byla zaměřena spíše na strategickou obranu než ofenzivu vzájemného zaručeného zničení. Lidově byl tento projekt pojmenován Hvězdné války.

02Klasický poklop ruského raketového sila

První test rakety Topol-M proběhly v prosinci roku 1994, kdy byla raketa odpálena na cíl ve vzdálenosti 6400 km, raketa cíl úspěšně zasáhla. Tři roky na to byly již 2 rakety připraveny do služby v prosinci 1997. Pátý test v říjnu 1998 byl neúspěšný, raketa explodovala ihned po odpálení. Zato šestý test o dva měsíce později už byl v pořádku. Těmito a dalšími testy se během roku 1998 dostalo do služby 10 těchto raket a v následujícím roce ještě dalších 10 v prosinci 1999.

01
"Nabíjení" raketového sila raketou z transportního vozidla

V roce 2010 Rusko disponovalo celkem 70 raketami Topol-M, z toho 52 jich bylo umístěno v raketových silech a 18 na mobilních zařízeních. Dalších 8 přitom mělo vstoupit do služby během let 2011 až 12. Rakety Topol-M mají plánovanou životnost mezi 15 až 20 lety.

V následujícím videu můžete vidět jak je rychlý odpadl rakety Topol-M z mobilního zařízení:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Němci prchající z Ruska ničili koleje železničním vlkem

Němci prchající z Ruska ničili koleje železničním vlkem

Když se německá vojska začala v roce 1943 stahovat, či lépe řečeno prchat ze Sovětského svazu, vojáci za sebou ničili všechno včetně železničních tratí. Měli k tomu dokonce speciální stroj zvaný Schienenwolf, tedy železniční vlk.

Jediná ruská letadlová loď - Admirál Kuzněcov

Jediná ruská letadlová loď - Admirál Kuzněcov

Plným názvem Těžký letadlový křižník „Admirál loďstva Sovětského svazu Kuzněcov“, je letadlová loď, i když podle ruské klasifikace těžký letadlový křižník. Jeho stavba trvala 12 let a po moři dokáže plout až rychlostí 60km/h.


Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Ruská Kaspická příšera – loď nebo letadlo

Rychlostí přes 500 km/h, letící těsně nad hladinou jako vznášedlo. Dokáže se vznést i jako letadlo a plout jako loď. Ekranoplán je ideální stroj na výsadek a bleskové útoky. Rusko znovu plánuje výrobu těchto drahých, ale účinných bojových prostředků.