Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Rotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéra

21. červenec 2016 Top Banner 660x132

Jednalo se o stroj, jenž byl tak trochu vozidlem i helikoptérou. Není zcela jednoznačné do jaké kategorie tento vynález zahrnout. Vynálezcem byl  Raoul Hafner, který už měl na kontě pár vychytávek. Byl vynalezen v roce 1940 v Manchesteru Raolem Hafnerem, avšak do tajných operací byl zahrnut až v roce 1942.

Rotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéraRotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéra

01

Rotabuggy měla kamufláž byla od RAF a motor od Bentleyho, na výšku měla 2,35 metru a na délku přes 12 metrů. Rychlost, kterou dosahovala, byla až 113 km/h. Uvnitř byl umístěn joystic na ovládání vznášedel při letu. Osazenstvem rotabuggy mohly být až dvě osoby. Jeden jako řidit za volantem a druhý jako pilot za kniplem. Během války bylo mnoho dodělávek.

02

Proběhl i úspěšný finální test, který proběhl v září 1944. Rottabuggy úspěšně letěla ve výšce asi 122 metrů rychlostí 105 km/h po dobu 10 minut poté co byla vypuštěna z bombardéru Whitley. I když testy dopadly nadmíru uspokojivě, byla po válce téměř všechny rotabuggy zešrotovány a vývoj byl zastaven. Byl to stroj, o kterém se dnes málo ví. Hafner později přišel i s konceptem Rotatanku, tento stroj však nikdy ani nebyl zkonstruován… překvapivě.

Nyní můžete kouknout a věrnou repliku z mezua:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Čtěte také...

Humvee - zkomolené vozidlo

Humvee - zkomolené vozidlo

HMMWV zkratka v češtině: Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo. Ozbrojené síly USA jich mají přes 30 tisíc a AČR vlastní 5 vozidel a 16 je půjčeno od Američanů. Asi taky známe civilní verzi Hummer, ta je na trhu jenom díky Arnoldu Schwarzeneggerovi. Další info v článku.

Přepadení české patroly v Afghánistánu

Přepadení české patroly v Afghánistánu

Autentické záběry z boje s povstalci z provincie Logar, při incidentu bylo zraněno 7 vojáků, 3 mrtví povstalci a jedno vozidlo Humvee bylo při ústupu zničeno výbušninou..


Pád vrtulníku do moře – USMC tréning

Pád vrtulníku do moře – USMC tréning

Pád helikoptéry do vody určitě není žádná příjemná věc, pokud Vás však živí něco takového jako je Americká Marína, musíte se připravit na to, že se i to takovéto situace můžete dostat. Instruktoři před začátkem rozdávají ještě cenné rady a jde se na věc. A ještě poslední věc, Mariňáci tohle vše ješt…

Bláznivý norský voják

Bláznivý norský voják

Trochu bláznivý norský voják