Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Skútr s bazukou - francouzský stroj zkázy

27. duben 2016 Top Banner 660x132

Francouzi byli vždycky tak trochu jinde, co se týče konstrukce bojových strojů. Jejich netradičně řešená letadla a tanky sice moc slávy ve výsledku neudělaly, ale byly to zajímavé stroje. Ovšem skútr Vespa, který vznikl po druhé světové válce, je naprostý unikát. Je to jediný skútr, který byl vyzbrojen.

Skútr s bazukou - francouzský stroj zkázySkútr s bazukou - francouzský stroj zkázy

vespa1
(Neotřelý design)

Vespa 150 TAP byl malý skútr, jakých po Evropě na konci padesátých let jezdily desetitisíce. Tenhle byl ale v mnohém jiný. Byl určen pro službu ve výsadkových jednotkách. Francie totiž vedla válku v Indočíně a v Alžírsku. Na obou bojištích bylo potřeba malých mobilních a dobře vyzbrojených strojů. Francouzi se tedy rozhodli předělat běžný skútr na válečný stroj.

Vyroben byl v roce 1956, o tři roky později prošel zásadní modernizací. Vyráběl ho Ateliers de Construction de Motocycles et Automobiles (ACMA). Na 800 strojů bylo vyrobeno v úpravě TAP, tedy určeno pro paradesantní jednotky. Byl vyzbrojen protitankovou puškou M20. Ta se často používala na Jeepech nebo jiných vozidlech, dala se odpalovat i z trojnožky. Je to bezzákluzová zbraň, takže se dala využít i na skútru, protože nedochází ke zpětnému rázu a otřesům. K obsluze byli potřeba dva muži. Zbraň nebyla příliš účinná proti těžkým a středním tankům, ale u lehkých tanků je byla schopná prostřelit.

vespa2
(z Francie s láskou)

Stroj sloužil až do sedmdesátých let. Dnes jsou z nich muzejní exponáty a jsou ve sbírkách mnoha soukromých sběratelů. Bojová hodnota těchto vozítek byla sporná, jejich hlavní výhodou byla naopak velmi nízká cena a spolehlivost.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Tankista při driftování úplně převrátil stroj!

Tankista při driftování úplně převrátil stroj!

Schopnosti těchto ruských tankistů jsou opravdu obdivuhodné, dokázat s tolika tunovým strojem to, co někteří nezvládají ani s klasickým automobilem, úžasné. Bohužel jeden z řidičů se snažil až moc. Jak to celé dopadlo, zjistíte ve videu.

ruský Terminátor - podpora tanků ve městech

ruský Terminátor - podpora tanků ve městech

Luxusně zpracované video, ruského stroje zkonstruovaného na podporu tanků a dalších vozidel v městských oblastech. Skvělé záběry, detaily a slow motion. Podívejte se co tenhle krasavec dokáže.


Rotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéra

Rotabuggy - tak trochu vozidlo i helikoptéra

Jednalo se o stroj, jenž byl tak trochu vozidlem i helikoptérou. Není zcela jednoznačné do jaké kategorie tento vynález zahrnout. Dokázala létat rychlostí 113 km/h a měla dva pasažéry, jeden za volantem a druhého za kniplem. Proč o Rotabuggy nevíme více? Dozvíte se ve článku.

Létající pánev bylo fakt divné letadlo, ale fungovalo

Létající pánev bylo fakt divné letadlo, ale fungovalo

Experimentální stroj Vought V-173 měl přezdívku Létající pánev. Při pohledu na jeho tvar je celkem jasné, proč. Ovšem letadlo přes svůj podivný tvar skutečně létalo.