Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Stalinovy varhany - drtivý účinek raketometu Kaťuša

20. červenec 2016 Top Banner 660x132

Vývoj samotných raket začal v Sovětském svazu již na přelomu 20. a 30. let 20. století. Roku 1937 byly jako první použity letecké rakety RS-82. O rok později byly zavedeny těžší RS-132, které měly dolet přes 7 kilometrů. Z leteckých raket pak tedy byly pro raketové polní dělostřelectvo odvozeny pozemní střely M-13 Kaťuša, s ráží 132 mm a pěkným dostřelem kolem 8,5 km. Přibyly i a mohutnější nadkaliberní rakety M-31 Váňuša (ráže 300 mm, dostřel 2,8 km).

Stalinovy varhany - drtivý účinek raketometu KaťušaStalinovy varhany - drtivý účinek raketometu Kaťuša

01
raketa M-13 Kaťuša

V průběhu války však, kvůli nedostatku a nouzi, prostě jak to ve válce chodívá, byly používány i jiné typy, např. M-8, M-20, které obě měly menší ráži i dostřel než původní rakety M-13 Kaťuša. V květnu 1939 bylo připraveno na zkoušky odpalovací zařízení, tím se nestal nikdo jiný než 24-násobný raketomet na podvozku nákladního automobilu ZIS 6.

02
automobil ZIS 6

Později se začala vyrábět zdokonalená verze pod označením M-132 nebo MU-2 s 8 kolejnicovými rampami pro redukovaný počet 16 střel. Dalšími verzemi byla odpalovací zařízení pro 36 a dokonce i 48 raket. Jako podvozek vždy sloužily sovětské nákladní automobily ZIS 5 nebo ZIS 6. Později, když už Rusům teklo do bod, se začaly používat automobily dodané z USA jako Ford-Marmon nebo Chevrolet. Raketomety „Kaťuša“ byly umísťovány i na podvozcích lehkých tanků, například T-40 nebo T-60 a dokonce i pásových traktorů.

03
Ladění (nabíjení) Stalinových varhan

Kaťuša byla naprosto nová a originální zbraňová konstrukce (když  vynecháme použití svazkových raket ve staré Číně). K prvnímu nasazení došlo 14.7.1941 u města Orša. Salvový princip pak udělal na nádraží u města své. Zničil nejen nádražní budovy, ale výrazně oslabil i početnou německou živou sílu,  která  s ničím podobným, jako byl  raketometný přepad, který jedinou salvou pokryl obrovskou plochu naprosto nepočítala. Německé pozice utrpěly velké ztráty a tehdy zřejmě dostala Kaťuša i své druhé jméno - Stalinovy varhany. Kvílení a skřípot raketometu na kolejnicích se rozléhalo po celém okolí. Jen zvuk Kaťuši naháněl svým nepřátelům hrůzu. Protože, zejména  v druhé  fázi  války  její salvy předznamenávaly a následující masivní ofenzivu. Raketomety Kaťuša se staly jedním ze symbolů Velké vlastenecké války.

04
BM (bojevaja mašina) 13-16 při střelbě

Technické a provozní parametry

  • Automobil: ZIS 6
  • Osádka: 3 (řidič, velitel, nabíječ)
  • Pancéřování max. 30 mm
  • maximální rychlost: 50 km/h
  • Dojezd: 180 km
  • Hmotnost: 5730 kg
  • Výzbroj a dostřel: dle typu odpalovacího zařízení a typu raket

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Jak (ne)přežít výbuch granátu

Jak (ne)přežít výbuch granátu

Klasická situace, může se stát každému z nás. Takhle jste na zahradě, vedle bazénu a máte dva nezajištěné granáty. Co se ale nestane, něco Vás vyruší a vy upustíte oba granáty. Jeden spadne do vody, druhý pod nohy. Kam skočíte, abyste si zachránili život? Vrhnete se do vody nebo na zem?

Shazovaly se z letadel - ocelové šipky, prošly člověkem naskrz

Shazovaly se z letadel - ocelové šipky, prošly člověkem naskrz

V počátcích vojenské letectví se experimentovalo s nejrůznějšími typy bomb. Piloti tak za první světové války shazovali nejen granáty a bomby, ale také ocelové šipky. Ty mohly proletět stojícím člověkem skrz celé tělo. Překvapivě se používají dodnes.


Termobarická zbraň - s tou Vám zima nebude

Termobarická zbraň - s tou Vám zima nebude

Tyto zbraně jsou dosud nejsilnější nejaderný výbušný systém na Zemi. Označovaná také přívlastky palivo-vzduchová, palivo-vzdušná, objemově detonující, aerosolová nebo vakuová. Jde o explozivní zbraň pracující na principu výbuchu aerosolového oblaku paliva smíseného se vzduchem a následného vytvoření…

Samopal vzor 58 - legenda ve slow motion

Samopal vzor 58 - legenda ve slow motion

Kdo by ji neznal? Prostě kdo je z ČR musí povinně vědět co to znamená Kosa nebo Sa vz. 58. To je prostě povinnost. Dnes se můžete kouknout na velmi povedené video od CzechPointUSA, kteří do Států vyvážejí výrobky ČSA Jablunkov. Klasická hudba a klasická puška, dohromady nádhera!