Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Střely Javelin - vystřel a zapomeň

6. duben 2016 Top Banner 660x132

FGM-148 Javelin je přenosný protitankový raketový komplet středního dosahu s pasivním samonaváděcím zařízením typu „vystřel a zapomeň“ (Fire and forget) odpalovaný z ramene či vozidel.

Střely Javelin - vystřel a zapomeňStřely Javelin - vystřel a zapomeň

Javelin je moderní protitanková řízená střela (PTŘS) vyvinutá ve spolupráci firem Texas Instruments (dnes Raytheon Systems Company) a Martin Marietta (dnes Lockheed Martin) Vznikla podle požadavků americké armády jako náhrada za PTŘS M47 Dragon, která měla krátký dostřel (65 - 1000 m) a pouze poloautomatickou naváděcí soustavu.

Do výroby se dostala roku 1994 a po prvních testech ji dostala roku 1996 první jednotka US Army. Během roku 1999 byly tyto střely přijaty rovněž do výzbroje Americké námořní pěchoty. Do roku 2002 bylo vyrobeno pro potřeby ozbrojených sil USA cca 3000 odpalovacích zařízení a 30 000 střel. Tento komplet vlastní asi čtrnáct zemí, mimo jiné i Česko. Měly to být 3 kusy odpalovacích zařízení a 12 střel spolu s výcvikovou soupravou, komplety měly být zakoupeny pro výzbroj speciálních sil roku 2006. Dalšími uživateli jsou např. Tchaj-wan, Jordánsko, Lotyšsko a Velká Británie.

Střela se dá použít jako protitanková, dokonce je účinná i proti vrtulníkům, ovšem jako protiletadlová zbraň byla a stále je lepší PLŘS FIM-92 Stinger. Naopak Javelin se nedá využít k ničení budov, jelikož je naváděna teplem.

Stejně jako předchozí M47 Dragon je i PTŘS Javelin koncipována jako přenosná. Má více než dvojnásobný účinný dosah a naváděcí soustavu typu "vystřel a zapomeň" na principu pasivního systému samonavedení. Střelec prostřednictvím zaměřovače instalovaného v odpalovacím zařízení (CLU - Command Launch Unit) uloží zjištěný cíl do paměti střely, která je vybavena vlastním termovizním senzorem. Po vypuštění se střela navádí na daný cíl zcela samostatně.

Letová dráha střely se pohybuje po křivce a na cíl dopadá shora. Takový způsob je výhodnější, protože tanky mají nahoře slabší pancíř, tudíž má střela vyšší pravděpodobnost úspěšného zásahu. Střela jde ovšem přepnout i do režimu, ve kterém letí vodorovně celou cestu.

 

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Záznamy z boje - M240B

Záznamy z boje - M240B

Záznamy z boje

Kulomet ráže 50 Browning proti na Talibánu

Kulomet ráže 50 Browning proti na Talibánu

Voják kulometem ráže 50 provádí potlačovací palbu proti Talibánu v Afghánistánu. Záběry přímo z helmy. Uslyšíte hvízdat střely. Voják střílí z M2 Browning, což je těžký kulomet navržený a zavedený koncem první světové války. Američtí vojáci mu přezdívají Ma Deuce nebo s odkazem na jeho ráži prostě „…


Porucha nejdražšího amerického torpédoborce USS Zumwalt

Porucha nejdražšího amerického torpédoborce USS Zumwalt

Porucha amerického torpédoborce USS Zumwalt hýbe vojenským světem. Nejdražší torpédoborec v historii musel být odtažen z Panamského průplavu, protože do něj natekla voda.

US Navy - odpalování střel Tomahawk na Kaddáfího

US Navy - odpalování střel Tomahawk na Kaddáfího

Romantický západ slunce na středozemním moře, večer jako stvořený na odpálení pár raket! Nejdříve se rozezní oznamovací siréna a poté vyšlehnout první plameny, skrz kouř se dostane raketa a už pár metrů na palubou lodi upravuje svou trajektorii a mizí pryč, zničit svůj cíl. Odpaly jsou natočeny z ně…