Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Stříbrný pták - měl shodit atomovou bombu na New York?

29. duben 2016 Top Banner 660x132

Plány na stavbu bombardéru proti Americe se zrodily po vstupu USA do války. Hitlera trápilo, že není schopen nijak zasáhnout území tohoto zásadního soupeře, vyjma chabých pokusů jeho ponorek. Požadoval proto konstrukci letounu, který by dokázal doletět nad území USA a tam shodit smrtonosný náklad bomb.

Stříbrný pták - měl shodit atomovou bombu na New York?Stříbrný pták - měl shodit atomovou bombu na New York?

Plánů vzniklo mnoho. Nejblíže sériové výrobě byly Messerschmitt Me-264 a Junkers Ju-390. Obě letadla existovala ve fázi prototypů, ale se sériovou výrobou se nikdy nezačalo. Oba letouny byly impozantní, nicméně celkem klasicky řešené stroje. V Německu však vznikl nápad na daleko ambicióznější stroj, který by vylétl až do vesmírného prostoru. Jmenoval se Silbervogel tedy Stříbrný pták.

fogl

Jeho konstruktéry byl Rakušan Eugen Sänger. Novátorský přístup počítal s tím, že raketa dosáhne nízké orbity a snese se na jakékoliv místo v USA. Přistát pak mohla na některém z japonských ostrovů. Startovalo by se z tříkilometrové kolejnice. Stroj by letěl nadzvukovou rychlostí. Vše ale rychle skončilo, když se zraky stratégů obrátily k východní frontě, která potřebovala všechny zdroje. Projekt Silbervogel tak byl zastaven.

Je ironií osudu, že Sängerovy výpočty i celý projekt byl v podstatě velmi realistický. Přestože v konceptu bylo jen několik drobných chyb ve výpočtu, nešlo o nic zásadního a Sänger v podstatě velmi předběhl svou dobu. Toho také využili Američané a Francouzi, pro které po válce Sänger pracoval. O jeho práci měli zájem také Rusové, ovšem šli na to svými metodami. Pokusili se Sängera unést, akci vedl Stalinův syn Vasilij. Akce se ovšem nezdařila, a tak mohl Západ dál těžit ze Sängerových konceptů. Ostatně i dnešní moderní raketové motory vycházejí z konceptu profesora Sängera.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

Jak to dopadne, když si spletou vaše pozice s nepřátelskými? Blbě!

Jak to dopadne, když si spletou vaše pozice s nepřátelskými? Blbě!

Video, jak si Američani popletli snad sever s jihem a hodili Čtvrt Tunovou bombu na vlastní pozice! Záběry jsou pořízeny z bezprostřední blízkosti, ještě že se těm klukům nic nestalo, mohlo to dopadnout fatálně.

M65 Atomové dělo – Annie

M65 Atomové dělo – Annie

Ve videu uvidíte test atomové bomby, který proběhl v Mohavské poušti. Jedná se o atomovou bombu, která byla vystřelena ze speciálně upraveného děla - tzv. "Atomové Annie." Bomba měla stejnou sílu jako Little boy, který srovnal se zemí Hirošimu.


Muž, jenž přežil dva atomové výbuchy

Muž, jenž přežil dva atomové výbuchy

Tsutomu Yamaguchi je uznán japonskou vládou jako oficiálně jediný přeživší atomových výbuchů v Hirošimě a Nagasaki.

Válka ve Vietnamu - letecký útok záchodovou mísou !

Válka ve Vietnamu - letecký útok záchodovou mísou !

Vypadá to spíše jako z nějaké komedie, ale je to historický fakt. Američané v rámci bombardování Severního Vietnamu shodili na nepřítele minimálně jeden exemplář záchodové mísy.