Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Sturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dob

2. červen 2016 Top Banner 660x132

Sturmtiger bylo samohybné německé dělo, ovšem tvarem a vším připomínající tank, které se vyrábělo za druhé světové války. Počátek jeho vzniku je datován na přelom let 1942-1943, kdy po bitvě u Stalingradu bylo zřejmé, že armáda potřebuje účinnou zbraň na likvidaci budov a opevnění, které sloužily k obraně měst. Výsledkem byl stroj, který byl osazen vrhačem raketových střel RW-61, který byl původně určen pro bitevní lodě jako protiponorková zbraň.

Sturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dobSturmtiger - jeden z nejničivějších „tanků“ všech dob

wr(o žádného drobečka opravdu nešlo)

Podvozek byl vzhledem k tíze rakety užit z těžkého tanku Tiger I. Nábojem byla 1,4 metru dlouhá raketa, která měla vlastní motor. S touto raketou vážící 345 kg bylo manipulováno prostřednictvím minijeřábu. Do věže obrněnce se vešlo 12 kusů těchto raket do úložných prostor a jedna raketa na „válečkový“ dopravník a výjimečně ještě jedna byla vložena v hlavni. Do sériové výroby se Sturmtiger dostal až na jaře roku 1944.

qw(vnitřek tanku, hlaveň a dopravník pro náboje)

Jeho oficiální název zněl „38cm Rakettenwerfer RW 61 auf Sturmmösser Tiger“. Celkem bylo vyrobeno pouhých 18 ks. Sturmtigery bojovaly zejména na západní frontě, určitých úspěchů dosáhly v bitvě v Ardenách. Též se účastnily potlačení Varšavského povstání.

Další podrobnosti a detaily ve videu:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.71 hvězdiček / Hodnoceno: 7x


Čtěte také...

Prababička všech Raket – Německá V-1

Prababička všech Raket – Německá V-1

Létající bomba nebo „Doodlebug,“ V-1 byla první moderní naváděná raketa, předchůdce všech dnešních raket. V-1 později V-2 způsobily další zkázu v již tak strašné válce.


Pohřebiště tanků - Ukrajinský Charkov

Pohřebiště tanků - Ukrajinský Charkov

Tanky se během studené války vyráběly v ohromných množstvích, především v SSSR. Postupem času zastaraly a dnes jsou z nich nepotřebné tuny kovu. Problémem je, že jejich likvidace a rozřezání stojí mnohonásobně více, než je jejich cena nebo cena materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Stroje tak stojí o…

ruský Terminátor - podpora tanků ve městech

ruský Terminátor - podpora tanků ve městech

Luxusně zpracované video, ruského stroje zkonstruovaného na podporu tanků a dalších vozidel v městských oblastech. Skvělé záběry, detaily a slow motion. Podívejte se co tenhle krasavec dokáže.