Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Supertěžký tank Char 2C – 12 vojáků osádky, dvě věže a 70 tun

1. říjen 2016 Top Banner 660x132

Char 2C „Alzac“ nebo též FCM 2C byl francouzský supertěžký tank, vyvinutý v době 1. světové války. Vývoj tanku začal v roce 1916 a prototyp byl sestrojen roku 1917. Do konce války jeho sériová výroba nezačala a až po válce bylo dodáno pouhých 10 z původně objednaných 300 kusů, poslední kusy opoštěly továrnu v roce 1921. Přestože nezasáhl do bojů první světové války, paradoxem je, že byl ve výzbroji francouzské armády ještě v době 2. světové války. Ze služby byl vyřazen až po porážce Francie v roce 1940.

Supertěžký tank Char 2C – 12 vojáků osádky, dvě věže a 70 tunSupertěžký tank Char 2C – 12 vojáků osádky, dvě věže a 70 tun

Trup krabicového tvaru měl pancíř silný 22–45 mm. Podvozek tvořila malá pojezdová kola, která byla zakryta pancířem. Uprostřed trupu byly dva motory Mercedes o výkonu 250 koní. Motory poháněly generátory, které napájely elektrické motory. Tank nesl dvě věže. V přední věži, která se mohla otáčet v rozsahu 260°, byl umístěn kanón ráže 75 mm. V zadní věžičce byl kulomet. V přídi korby byl další kulomet a poslední dva kulomety byly v přední části boků korby. Pro všechny čtyři kulomety bylo k dispozici 10 000 kulometných nábojů a 150 nábojů pro kanón. Posádka byla dvanáctičlenná a tvořil ji velitel, řidič, mechanik, pomocník mechanika, elektrikář, střelec, nabíječ, radista a čtyři kulometčíci.

02
Obrovitý stroj

V době vypuknutí druhé světové války byly tanky Char 2C uložené v rezervě a již značně opotřebované, do bojů bohužel nikdy nezasáhly. Musely být například vybaveny novými motory Maybach o výkonu 280 koní, pocházejícími původně z německé vzducholodě Dixmunde, jež Francie získala v rámci reparací po první světové válce. O jejich nasazení do boje se neuvažovalo až do skončení „podivné války“, kdy se francouzská armáda dostala do kritické situace. Při transportu do bojové oblasti však polovina obrovitých super tanků uvázla na železnici a stroje musely být zničeny vlastní osádkou, celkem škoda... Šestý kus Němci ukořistili nepoškozený, o osudu ostatních není nic známo.

02
Char 2C již v německých prackách

Technické údaje o francouzské otesánkovi: Jeho délka byla přes 10 metrů pro srovnání takový obávaný těžký německý tank Tiger měl „jen“ něco přes 6 metrů, byl skoro poloviční! Široký byl Char 2 3 metry a výšku měl metry 4. Cvalík vážil 70 tun a jeho maximální rychlost byla 15km/h ale to na silnici v terénu se pohyboval rychlosti chůze, tady asi 5-6 km/h.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Tragická smrt 4 českých vojáků v Afganistánu

Tragická smrt 4 českých vojáků v Afganistánu

Dnes 8. července 2014 v čase okolo 5.15 našeho času při patrole v okolí základny Bagrám v afghánské provincii Parwan došlo k výbuchu improvizovaného výbušného zařízení. V uvedenou dobu patrola sesednutá z vozidel prováděla rutinní činnost ve stanoveném prostoru.

Ve čtvrtek v poledne se rozezní sirény na památku padlých vojáků !

Ve čtvrtek v poledne se rozezní sirény na památku padlých vojáků !

Česká republika ve čtvrtek uctí památku čtyř vojáků, kteří v úterý zahynuli při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu.


Největší vznášedlo světa Zubr – 3 tanky nebo 360 vojáků, rotační kanóny a 117 km/h

Největší vznášedlo světa Zubr – 3 tanky nebo 360 vojáků, rotační kanóny a 117 km/h

Projekt 1232.2 Zubr, v kódu NATO třída Pomornik, je třída výsadkových vznášedel sovětského námořnictva z doby studené války. Po rozpadu SSSR část z nich převzalo Ruské námořnictvo a část Ukrajinské námořnictvo. Stavbu provádí loděnice obou zemí. Jsou to největší vznášedla na světě.

Tank M60 Patton - 52 tun americké svobody

Tank M60 Patton - 52 tun americké svobody

Bylo vyrobeno přes 15 000 kusů a ve službě jsou od roku 1961. Prošel si mnoha modernizacemi a ve Studené válce stával v prvních linií. V Berlíně naštěstí jen zastrašoval zato Izraelci s tanky M60 dokázali divy v bojích proti svým arabským sousedům, např. při Bleskové válce.