Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

TopTen - První světová válka

14. leden 2016 Top Banner 660x132

Dnešní TopTen, tedy 10 zajímavostí o, bude o První světová válka.

speciální maskování US NAVYspeciální maskování US NAVY

1. Na Štědrý den roku 1914 Němci umístili vánoční světla všude kolem svých zákopů, zpívali koledy a popřáli spojeneckým vojákům veselé Vánoce. Na Štědrý den se armády na obou stranách dohodly na příměří, vyměnily si cigarety, jídlo a dokonce hrály fotbal proti sobě. Německo vyhrálo 3:2. Šťastná událost představovala vzácný okamžik naděje a míru během toho, co se stalo dlouhým a strašným konfliktem.

2. Během bojí Britové odpálili obrovské množství výbušnin v tajných tunelech pod německými silami na Messineském hřebenu (Messines Ridge) v Belgii, výbuch slyšet až v 225 kilometrů vzdáleném Londýně.

3. První světová válka byla nazývána „Válkou, která ukončí všechny války,“ ale méně než 20 let po jejím ukončení začala další světová válka.

4. Francie ke konci války vytvářela falešné kulisy Paříže v naději, že oklame německé piloty bombardérů. Francouzi stavěli repliky slavných míst, jako je Vítězný oblouk a dřevěné kopie budov. Pro falešné město vytvořili i osvětlení.

5. Největší armádu ve válce mělo Rusko. Nasadilo 12 milionů vojáků, z nichž zhruba 75 procent padlo.

6. US Námořnictvu se nepodařilo najít způsob, jak efektivně utajit své lodě. Začaly proto používat neobvyklé maskováni. Malovali na plavidla různé podivné geometrické tvary, aby bylo pro nepřítele obtížné přijít na typ, velikost, rychlost a směr pohybu lodi.

7. Piloti a jejich nadřízení považovali používaní padáků za zbabělost, a tak britští a američtí stíhací piloti nebyli nikdy zajati.

8. V roce 2010, po více než 90 letech, Německo konečně splatilo válečné reparace z I. světové války.

9. Hitler, když sloužil v I. světové válce, měl původně knír v plné velikosti, dlouhý a zatočený. Musel ho ale zkrátit na malý obdélník (tvar, kterým se později proslavil), protože s ním bylo jednodušší nosit plynové masky.

10. Seržant „Stubby,“ americký psí hrdina I. světové války, zachránil mnoho vojáků díky své schopností cítit, že se blíží plynový útok nebo slyšet přicházející dělostřelectvo. Když zachytil německého špióna, popadl ho za kalhoty a držel ho, než přišli američtí vojáci. Získal několik ocenění, včetně fialového srdce.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 4x


Čtěte také...

Druhá světová válka - 25 zajímavostí

Druhá světová válka - 25 zajímavostí

Jestli pak jste věděli že před tím, než se nacisté rozhodli řešit židovskou otázku jejich vyhlazením, existoval reálný návrh na jejich odsunutí na Madagaskar. A nebo že William Hitler, synovec Adolfa Hitlera, sloužil během druhé světové válce u amerického námořnictva. Další zajímavosti v článku.

Druhá světová válka v barvách

Druhá světová válka v barvách

Barevné video z 2. sv.v.


Jeden člověk, 2. světová válka a 3 armády - Neuvěřitelný příběh

Jeden člověk, 2. světová válka a 3 armády - Neuvěřitelný příběh

Během Druhé světové války bojoval ve třech armádách, za Japonce, Němce a ke konci války i za Rusi. Vše skončilo roku 1944, kdy byl mladý Korejec zajat Americkými výsadkáři. Při revizi zajatců se na vše přišlo…

Ukrajina: Realita válka, záběry z první linie!

Ukrajina: Realita válka, záběry z první linie!

Asi rok staré záběry z první linie, kde bojují jednotky Ukrajinské armády s Proruskými povstalci. Tohle není akční slaďák... tohle je realita války!