Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Trhač sedmikrásek - 6800kg těžká bomba, to si poradí i s plevelem

9. říjen 2016 Top Banner 660x132

BLU-82B je zbraňový systém používaný armádou USA a přezdívaný Daisy cutter, my bychom řekli asi Trhač sedmikrásek, jak poetické jméno. Jedná se o klasickou konvenční bombu, vážící zhruba 6 800 kg, která se obvykle vypouští z transportního letounu C-130 nebo z vrtulníku CH-54 Tarhe přezdívaného létající jeřáb.

Trhač sedmikrásek - 6800kg těžká bomba, to si poradí i s plevelemTrhač sedmikrásek - 6800kg těžká bomba, to si poradí i s plevelem

BLU-82 je jednou z největších konvenčních zbraní vůbec. Bylo vyrobeno celkem 225 těchto bomb. Trhačka sedmikrásek byla poprvé použita 23. dubna 1970 a jedno z posledních operačních užití bylo v říjnu 2001.

03
Nejprve naložit na něco co jí vůbec unese a dopravit na místo činu

Původně byla navržena pro použití v džunglích ve válce ve Vietnamu pro svou schopnost vymýtit a zlikvidovat rozsáhlé území kolem místa dopadu a vytvořit tak přistávací plochu pro vrtulníky. Kromě toho měla umět zneškodnit i minová pole, ale praxe to bohužel nepotvrdila. V nedávné minulosti bylo BLU-82 použito při operaci Trvalá svoboda proti systému jeskyní u Tora Bora a pro ničení a zastrašení pozemních jednotek.

04
Před použitím odjistit - exploze bomby

05
a užívejte perfektních výsledků - kus "vyčištěné" džungle

Bomba BLU-82 je naplněna 5 700 kg směsi „GSX“ tvořené dusičnanem amonným, hliníkovým práškem a polystyrenem. Přesnost zásahu tohoto zbraňového systému závisí na přesném navádění, které zajišťuje buď pozemní radar nebo navigační vybavení letadla nesoucího bombu. Nad místem shození musí posádka provést upřesňující výpočet, zahrnující balistiku a vliv větru.

01
Kdo by si nechtěl vyzkoušet ku pořádné bomby

Minimální výška, z které může být BLU-82 shazována, je 1 800 m nad úrovní zemského povrchu. Prodloužená roznětka zajistí, že nálož vybuchne nízko nad terénem, díky této jednoduché vychytávce se žádná nebo jen minimální část energie výbuchu „vyplýtvá“ na vytvoření kráteru. V epicentru výbuchu vzniká přetlak asi 7 MPa, tedy asi 7 atmosfér. Výbuch pumy je pro člověka smrtelný do vzdálenosti 100–300 m v závislosti na terénu a počasí.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Tank T-72M4 CZ – česká těžká váha

Tank T-72M4 CZ – česká těžká váha

Modernizovaný bojový tank T-72M4 CZ, oproti svému předchůdci má lepší palebné vlastnosti a jeho vybavení není taky vůbec zlé. Se svou váhou sice nepatří mezi nejtěžší tanky světa, takový moderní tank Abrams váží asi ještě o polovinu více, ale určitě jej můžeme nazvat těžkou váhou v rámci naší České …

Car bomba – silná jako všechny bomby svržené během celé Druhé světové války na všech frontách a ještě 10krát!

Car bomba –  silná jako všechny bomby svržené během celé Druhé světové války na všech frontách a ještě 10krát!

Když na postupimské konferenci president Truman Stalinovi jen tam mezi řečí oznámil, že USA mají jadernou bombu, sovětský diktátor nehnul ani brvou. Nebylo divu, už o tom dávno věděl a navíc jeho vědci na ní také pracovali. A tak začala doba, kdy lidstvo mohlo efektivně a rychle zničit samo sebe…


Ukrajinská armáda - nadupané video

Ukrajinská armáda - nadupané video

Kvalitně zpracované video Ukrajinské armády, která tím jisto jistě chce všem ukázat, že se s ní stále ještě musí počítat a nemá se brát na lehkou váhu. Noční boj, těžká technika, záběry z boje a těžká technika.

Atomové testy Bikini - pokusná flotila

Atomové testy Bikini - pokusná flotila

Záběry atomových testů na atolu Bikini, které proběhly v létě 1946. Jednalo se výbuchy Able a Baker, síla bomb byla demonstrována na cvičné flotile různých vyřazených lodí. Záběry jsou opravdu ohromné, až se nechce věřit, co je člověk schopen vytvořit.