Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

17. květen 2016 Top Banner 660x132

USS Zumwalt je loď, která jakoby sem přiletěla z vesmíru. Její neobvyklé hranaté tvary jsou zapříčiněny snahou, aby loď nebyla zachytitelná radarem. Technologie stealth nikdy nevynikaly nějakou estetickou hodnotou, ale jsou zato velmi účinné. Loď, která má 15 000 tun výtlak a 180 metrů délky, se na radaru jeví jako malinkatý člun. Nebo se na něm neobjeví vůbec. Ale to zdaleka není jeho jediná přednost. Na palubě má nejmodernější zbraně a elektroniku. Radary, sonary, rakety Tomahawk a protiletecké nebo protilodní střely, to vše je v arsenálu Zumwaltu. Ale k tomu všemu má přibýt ještě futuristické elektromagnetické pulzní dělo. Zní to jako Star Wars a vlastně to tak i trochu je. Dělo funguje na bázi silných elektromagnetických výbojů, které vystřelí desetikilogramový projektil na vzdálenost až 150 kilometrů. Tedy hooooodně daleko za horizont. Rychlost střely je sedmkrát vyšší než rychlost zvuku. Ovšem dělo se ještě vyvíjí, počítá se s ním v budoucnosti.

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické děloUS supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

uss1

Loď má také revoluční pohon, kdy plynová turbína slouží jako zdroj elektrické energie pro celou loď a její automatické systémy. Těch je na lodi požehnaně, i proto má posádka pouhých 130 mužů, což je méně než na starších torpédoborcích. Vše za ně udělá automatika.

uss2

Zumwalt má ale i své stinné stránky. Je příšerně drahý. Stojí 4 miliardy dolarů (95,4 miliard korun), zatímco za 2 miliardy se dají pořídit 2 torpédoborce třídy Alreigh Burke. I proto dostane námořnictvo pouze tři tyto lodě. A to není všechno. Kritici tvrdí, že Zumwalt má nevhodnou konstrukci. Jde v podstatě o sto let starý design obráceného trupu. Ten se zužuje od kýlu směrem nahoru a je považován za nestabilní zejména na rozbouřeném moři. Proto onen tvar pyramidy. Takto se stavěly lodě za rusko-japonské války a ruské lodě šly ke dnu mimo jiné kvůli této konstrukci. Odborníci se však dušují, že Zumwalt se naklánět nebude a odolá i velkým vlnám. Má k tomu sloužit automatický stabilizační systém.

Nyní lze ale s jistotou říct, že modernější plavidlo na moři jen těžko uvidíte. Video zachycuje zrychlenou konstrukci této lodi.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Railgun – ultimátní elektromagnetické dělo

Railgun – ultimátní elektromagnetické dělo

Patentováno už v roce 1919 a znovu objeveno za druhé světové války. Tehdy všechny limitovala technologie, dnes už se vesele střílí. Ohromné dělo, které neuvěřitelnou silou dokáže rozpohybovat projektil na rychlost přes 6000 km/h má neuvěřitelný dostřel 200 km.

US torpédoborec napadl japonskou ponorku bramborami!

US torpédoborec napadl japonskou ponorku bramborami!

Naprosto neuvěřitelná bitva se strhla mezi japonskou ponorkou a americkým torpédoborcem O´Bannon. Jde zřejmě o jediné bojové střetnutí, při kterém byly použity jako zbraně brambory.


Identita zabijáků Bin Ladena bude odhalena !

Identita zabijáků Bin Ladena bude odhalena !

Stanice Fox News channel chystá speciální rozhovor s příslušníky Navy SEALS team six, kteří se podíleli na dopadení Osami Bin Ladena.

Stonožka - dělo se 130 metrovou hlavní a dostřelem až 200km!

Stonožka - dělo se 130 metrovou hlavní a dostřelem až 200km!

Dělo Stonožka, které měla hlaveň dlouhou neuvěřitelných 130m a ohromný dostřel až 200km. Dělo bylo natolik obrovské, že muselo být samo zabudováno do skal ve Francii. Mělo pouze a jeden jediný cíl – Londýn. Ten ovšem dělem ostřelován nikdy nebyl, co se tedy stalo?