Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

US torpédoborec napadl japonskou ponorku bramborami!

30. duben 2016 Top Banner 660x132

O´Bannon byl torpédoborec třídy Fletcher, který se 5. dubna 1943 vracel na svou domácí základnu poté, co operoval proti japonským zásobovacím trasám. Jeho radar zachytil kontakt, který byl podle všeho velká japonská ponorka plující na hladině. Japonci, kteří na hladině dobíjeli baterie svých dieselových motorů, o americkém torpédoborci zjevně nevěděli. Bylo rozhodnuto, že O´Bannon ponorku potopí tak, že do ní najede. Byl to často používaný a velmi spolehlivý způsob, jak poslat nepřátelskou ponorku ke dnu. Torpédoborec vyrazil vysokou rychlostí přímo na ponorku.

US torpédoborec napadl japonskou ponorku bramborami!US torpédoborec napadl japonskou ponorku bramborami!

banon1
(USS O´Bannon)

Když už byl O´Bannon velmi blízko ponorce, došlo k nepochopitelnému rozhodnutí. Kapitán torpédoborce v poslední chvíli rozhodl, že se do ponorky narážet nebude. Obával se, že by ponorka vybuchla a výbuch by potopil i jeho loď. Nařídil ostrý obrat doprava. Torpédoborec tak udělal ostrou zatáčku těsně před ponorkou. Na té námořníci, kteří byli na palubě, zažívali právě šok svého života. Několik metrů od nich proplouval americký torpédoborec. Jeho zbraně byly příliš vysoko, takže nemohly střílet na ponorku. Ovšem američtí námořníci seběhli do skladu potravin a přinesli si brambory. Začali je házet po Japoncích. Ti v domnění, že jsou to granáty, začali metat brambory zpět. Byl to opravdu bizarní výjev. Japonské císařské námořnictvo a US Navy spolu vedly bramborovou bitvu!

bannon
(Oslavná plakety, této památné bitvy)

Bitva však nakonec měla rychlý konec. O´Bannon se od ponorky vzdálil a po chvíli byl již tak daleko, že mohl pohodlně namířit svá děla. Velmi rychle ponorku poslal ke dnu několika výstřely. Po návratu na základnu si z posádky kolegové utahovali a dokonce jí věnovali zvláštní plaketu, kde bylo napsáno: "Na počest důstojníků a mužů z USS O´Bannon za jejich vynalézavost použít brambory při potopení japonské ponorky."

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x


Čtěte také...

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

US supermoderní torpédoborec - bude mít elektromagnetické dělo

Spojené státy mají nový torpédoborec, je největší, před radary je neviditelný a vypadá jako plovoucí pyramida. A k tomu ještě má mít elektromagnetické pulzní dělo, které vystřelí desetikilogramový projektil na vzdálenost až 150 kilometrů.

US Navy - odpalování střel Tomahawk na Kaddáfího

US Navy - odpalování střel Tomahawk na Kaddáfího

Romantický západ slunce na středozemním moře, večer jako stvořený na odpálení pár raket! Nejdříve se rozezní oznamovací siréna a poté vyšlehnout první plameny, skrz kouř se dostane raketa a už pár metrů na palubou lodi upravuje svou trajektorii a mizí pryč, zničit svůj cíl. Odpaly jsou natočeny z ně…


Útok na Pearl Harbor

Útok na Pearl Harbor

7. srpna 1941 se odehrála jedná z neznámějších bitev dějin lidstva. Bitva o Pearl Harbor na Havajských ostrovech.

U-1206: smolař Druhé světové války

U-1206: smolař Druhé světové války

Nutnost odskočit si, je jen obtížně potlačitelná součást lidského života. Konstruktéři různých vojenských plavidel a letadel se s tím vyrovnávají jinak. Na ponorkách je to snad nejtěžší, pod vodou jste i dny. A co to má společné s potopením německé ponorky? Přečtěte si.