Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

USS Missouri - od japonských ostrovů až po Perský záliv

11. září 2016 Top Banner 660x132

USS Missouri, která nese označení BB-63, byla bitevní loď amerického námořnictva, postavená během druhé světové války a sloužící až do doby války v Perském zálivu. Missouri se stala poslední bitevní lodí postavenou v USA. Na její palubě byla 2. září 1945 podepsána také kapitulace císařského Japonska, čímž skončil největší ozbrojený konflikt v historii lidstva.

USS Missouri - od japonských ostrovů až po Perský zálivUSS Missouri - od japonských ostrovů až po Perský záliv

sdscsc
Slavnostní spouštění na vodu, 1944

Missouri byla objednána v roce 1940 a dokončena po 4 letech výstavby. Během Války v Tichomoří ve druhé světové válce se účastnila například bitev o Iwodžimu a Okinawu, kde ostřelovala japonské ostrovy. Byla také nasazena do bojů v Korejské válce. Po jedenácti letech služby byla v roce 1955 vyřazena do rezerv amerického námořnictva. Ovšem to by byla škoda takové krasotinky, ne? A tak v roce 1984 byla modernizována a ještě se zúčastnila jako podpůrná loď Války v zálivu na začátku roku 1991.

sca
Missouri kolem roku 1991

Missouri obdržela celkem 11 vyznamenání za službu ve druhé světové válce, v Koreji a ve válce v Zálivu. Po svém posledním vystoupení v zálivu byla vyřazena 31. března 1992, zůstala ale v registru US Navy až do ledna 1995, kdy byla definitivně vyškrtnuta ze seznamu. Od roku 1991 je zakotvena 200 metrů od vraku Arizony v Pearl Harboru jako památník.

Odhadem má Missouri cenu přes 2,4 miliardy korun. Délka lodi je krásných 270 m, na šířku 33 m. Missouri pohání 8 kotlů na topný olej s celkovým výkonem neuvěřitelných 212 000 koní, které tenhle kolos doukážou rozpohybovat až na 61 km/h. Její posádku tvoří něco pod 3 tisíce osob, které jsou chráněné na bocích pancířem o tloušťce 307 mm, další pancíře se pohybují od 38 mm na palubě až po ohromných 444 mm na velitelské věži. V roce 1983 měla tato bitevní loď ve výzbroji 9 kanónů s kalibrem 406 mm umístěných na 3 věžích. Dále několik menších kanónů nebo 32 raket BGM-109 Tomahawk. Tuhle parádičku můžete zkouknout v následujícím videu:

vj-15O-BTDw

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Čtěte také...

Mad Dog ministrem obrany USA

Mad Dog ministrem obrany USA

James Mattis bývá označován jako Mad Dog (Vzteklý pes) nebo jako Warrior monk (Válečný mnich). Jedná se o jednoho z největších intelektuálů amerického důstojnického sboru.

Kennedyho před Japonci zachránil kokosový ořech

Kennedyho před Japonci zachránil kokosový ořech

Krátký život prezidenta J.F. Kennedyho mohl být ještě kratší, když jako pouhý poručík Kennedy velel za druhé světové války torpédovému člunu PT 109, který hlídkoval u Šalamounových ostrovů. Život mu také pomohl zachránit obyčejný kokosový ořech.


Stříbrný pták - měl shodit atomovou bombu na New York?

Stříbrný pták - měl shodit atomovou bombu na New York?

V nacistickém Německu existoval projekt letounu, který by byl schopen doletět nad New York a shodit na něj bombu. A nejen to, měl k tomu využít let na nízké orbitální dráze Země. Ještě, že Němci nedokázali „Stříbrného ptáka“ postavit.

Zubař, co zabil 98 nepřátel, než oni zabili jeho

Zubař, co zabil 98 nepřátel, než oni zabili jeho

Benjamin Salomon byl především lékař. V rozhodujícím okamžiku se však možná právě z lékařské cti, dokázal obětovat a tím zachránit spoustu raněných. A přibral s sebou i 98 nepřátel.