Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Utajený koncentrák - byl u Moravské Třebové, děly se tam zrůdnosti

7. květen 2016 Top Banner 660x132

V Dětřichovském táboře byly soustředěny mladé ženy nasazené na práci pro německé sedláky v českém pohraničí, které otěhotněly. K ubytování rodiček a dětí sloužily dva chatrné baráky ze dřeva, kterými prostupoval mráz, sníh a déšť.

Utajený koncentrák - byl u Moravské Třebové, děly se tam zrůdnostiUtajený koncentrák - byl u Moravské Třebové, děly se tam zrůdnosti

Ukrajinka Marie Chomszáková, který přišla do tábora v prosinci 1943, vzpomíná: „Ženy rodily v nesmírně těžkých podmínkách, musely pomáhat jedna druhé a po porodu začaly ihned opět pracovat. Většina jich umírala a vzpomínám si, že za mého pobytu umíralo denně šest až osm dětí a žen."

pomník2
(na místě tábora je dnes pouze osamocený strom)

Těhotné zajatkyně musely snášet další útrapy. Výpovědi svědků hovoří o zmrzlých ženách a dětech, surovém bytí a znásilňování. Vraždění řídil lékařWilhelm Schmidt, litevský Němec, kterému se přezdívalo „nacistický Herodes“. Prováděl na miminkách „vědecké“ experimenty, které doprovázely velké bolesti a ve většině případů končily smrtí.

Oběti byly zpočátku pohřbívány na hřbitově ve Starém Městě. Později jednoduše zahrabávány v blízkosti lesíku. V zimě se těla stávala snadnou kořistí potulných psů.

Lágr neměl strážní věže ani ploty s ostnatými dráty. Němci tak chtěli vraždění dětí utajit před světem. O místu se nesmělo mluvit, ale místní věděli své.

Podmínky v táboře se trochu zlepšily, když sadistického velitele Steinera vystřídal Oskar Frenzel. Matky s dětmi dostávaly lepší jídlo, velitel vyzýval rolníky, u kterých ženy pracovaly, aby si rodičky odvezli i s dětmi nebo pro ně aspoň dodávali prádlo.  Na samém konci války Němci transportovali část dětí k jejich matkám, ale většina z nich byla podvyživená a cestu nepřežila.

pomník1

(smutné místo připomíná jen skromný pomník)

Za dobu existence tábora zemřelo podle dochovaných pramenů 206 dětí z celkového počtu 636 narozených. 14 žen a mužů zemřelo na tuberkulózu. Kolik bylo skutečných obětí, se už asi nedozvíme. Porodnice v Dětřichovicích patří k méně známým kapitolám naší historie, přesto by neměla zůstat stranou zájmu široké veřejnosti.

Dnes už nic nepřipomíná hrůzy, které ve zdejším koncentračním táboře prožívaly stovky maminek. Místo je hustě zarostlé lesem, ve kterém stěží najdeme několik zbytků táborových budov. Události připomíná jen žulová deska, umístěná na kraji lesa. U ní se každý rok, 7. května navečer, schází lidé z obce a okolí, aby uctili památku obětí tábora. Na Moravskotřebovsku se nezapomnělo.

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 4.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Čtěte také...

Němci prchající z Ruska ničili koleje železničním vlkem

Němci prchající z Ruska ničili koleje železničním vlkem

Když se německá vojska začala v roce 1943 stahovat, či lépe řečeno prchat ze Sovětského svazu, vojáci za sebou ničili všechno včetně železničních tratí. Měli k tomu dokonce speciální stroj zvaný Schienenwolf, tedy železniční vlk.

Stalinův hrůzný experiment udělal z lidí za deset dní kanibaly

Stalinův hrůzný experiment udělal z lidí za deset dní kanibaly

O stalinistických zvěrstvech se toho už dnes ví hodně, přesto je stále v této hrůzné oblasti co objevovat. Zapomenutou kapitolou je například osud 6000 lidí vysazených na sibiřském ostrově Nazino.


Landkreuzer P. 1000 Ratte – Tisíci tunový tank? Jasně proč ne!

Landkreuzer P. 1000 Ratte – Tisíci tunový tank? Jasně proč ne!

Tank veliký asi jako dům, 11 do výšky a 35 metrů délky, věž jako pro bitevní lodě a pancíř tak silný, že by si na něj troufly jen podobné zbraně. Tohle není žádný prďola, tenhle tank měl vážit přes 1000 tun! Seznam výzbroje je ovšem také obdivuhodný.

Gustav a Dora - největší děla historie

Gustav a Dora - největší děla historie

Nacisté v Německu byli v mnoha směrech megalomani, ale jejich inženýři často při vytváření zbraní předběhli svou dobu. Opravdu kolosální byl projekt velkých obléhacích děl Gustav a Dora, které měly ráži 800 mm!