Banner Floater 160x600 - pozice 1
Banner Floater 160x600 - pozice 2
verze pro tisk

Válka hrou – mezinárodní vojenské hry

4. září 2016 Top Banner 660x132

Tzv. Armádní mezinárodní hry začaly 30. července 2016 a pozvání z Moskvy přijalo celkově osmnáct zemí. Do her se zapojí mnoho vojenských povolání: tankisté, motostřelci, odstřelovači, ženisté, letci, obsluhy zbraní protivzdušné obrany, průzkumníci, opraváři, výsadkáři, potápěči, dokonce i psovodi a vojenští kuchaři. Vojenská „olympiáda“ má dohromady 23 disciplín, z nichž některé mají jména odvozená od zavedených sportů na letních i zimních hrách.

Válka hrou – mezinárodní vojenské hryVálka hrou – mezinárodní vojenské hry

Snad nejznámější z nich je tzv. Tankový biatlon, při které osádka projíždí určenou trasu a k tomu má vést přesnou palbu na cíle. V doslovném smyslu vlastně nejde o novinku ani o ruský vynález, jelikož podobné soutěže tankistů, zápaďácké Canadian Army Trophy, se konaly i ve státech NATO. Rusko k tomuto projektu přistoupilo s pořádným nasazením a hrám dalo mnohem ambicióznější formát a publicitu.

01
Tankisté ze Zimbabwe reprezentovali Afriku

První ročník se konal roku 2013 a kromě Rusů se účastnili i Bělorusové, Kazaši a Arméni. Soutěž přitáhla značný zájem i po světě a na druhý ročník Moskva pozvala i státy NATO, a to včetně České republiky. Čeští tankisté se na „biatlon“ připravovali, ale krize na Ukrajině způsobila dramatické ochlazení vztahů s Ruskem, takže týmy západních armád na tento pozoruhodný podnik nakonec nedorazily.

02
Na své si příijde snad každá vojenská profese

Letošní ročník her byl z hlediska disciplín a mezinárodní účasti opět o něco větší než ty předešlé. I přes krizi na Ukrajině přijel tým člena NATO. Zřejmě není moc překvapivé, že se jedná o Řecko, jež proruské sklony projevuje již delší dobu. Velice pestrá je také sestava pozorovatelů, protože v seznamu delegací nalézáme např. Německo, Rakousko či Izrael, ale třeba i Saúdskou Arábii, Myanmar nebo Kubu.

05
Přípravy na slavný Tankistický biatlon

V ruských médiích se hrám dostává značného prostoru a publicity, jež se dá plně srovnávat s tím, jak se prezentují olympijské hry v Riu. Důvodů pro to se dá jmenovat hned několik. Pořádání takové akce výborně odpovídá představě a portrétu Ruska jako globální mocnosti se sítí spojenců. Všechna ta sláva okolo samozřejmě také odvádí pozornost od ekonomických problémů. Vojenská olympiáda má holt velký potenciál v oblasti propagandy a Kreml se toho rozhodně snaží využívat. Hry však také mají vliv na vývoj techniky, v Rusku totiž probíhá modernizace tanků, z T-72 na variantu T-72B3.

03
Medializace a propaganda je značná

O ruské propagandě lze tvrdit ledacos, má však zásadní vliv na to, že Rusové cítí velkou loajalitu a vlastenectví ke své Matičce Rusi. V případě války by pravděpodobně většina Rusů zaručeně nastoupila do boje a svou vlast by bránila za cenu života, už se to taky jednou stalo. A ruku na srdce, můžeme dnes totéž s jistotou říci i o obyvatelích všech evropských států?

A nyný, napínavé záběry z Tankistického biatlonu, dámy a pánové Rusko proti Číně:

Linkuj.cz!
Reklama

[Nahoru ↑]


Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Čtěte také...

Saber Strike 16 - vojenské cvičení Norska a Litvy

Saber Strike 16 - vojenské cvičení Norska a Litvy

Vojáci pěchoty z Norska a Litvy na kombinovaném cvičení pozemních operací, které se jmenovalo Saber Strike 16. Toto cvičení vede ke kooperativní spolupráci a ke zlepšení společné spolupráce prostřednictvím řady misí, které připravují členové NATO z oblasti Baltského moře na podporu nadnárodní spolup…


Šílené vojenské experimenty

Šílené vojenské experimenty

Tabletky potlačující spánek na 40 h nebo chcete raději spát 3 dny. Co takhle trochu LSD nebo chcete raději rovnou Plutonium pod kůži? Co všechno se děje ve vojenských laboratořích? Více v článku.

Válka v Iráku - záběry z boje

Válka v Iráku - záběry z boje

I když jednotky US armády mají dozajista kvalitní výcvik a vybavení v čase 6:30 je zajímavý záběr jak si americký voják nedokáže poradit s granátometem. „Chlape, použij mířidla,“ říká kameraman, no a jak to dopadlo? Podívejte se sami…